Последните седмици показаха на всички, че българската политика, за пореден път, е в много дълбока криза. Това е криза, която самите политици създават, за да остане усещането, че политиката не се стреми към хармония и създаване на смисъл и диалог, а създава кризи. Те са особено важни, когато ги обвържем с речта, каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив доц. Владислав Миланов, езиковед и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Речта им трябва да представи ценностната им система, да ни информира, зад нея да стоят истини и действителност, която да работи за нас, хората. Това не наблюдаваме и това е най-опасно, смята експертът.
Защо чрез речта се отвори такава голяма пропаст между думи и действия? Иска ми се тази реч да остави ясни послания и да поддържа диалога, да води до смислени идеи за цялото общество, каза още доц. Миланов.
Той подчерта факта, че това, че говорим езика, не трябва да злоупотребяваме с него. Особено в публичното пространство е много важно хората, които информират, да изразяват идеите си с образна реч и аргументи, за да ни убедят, че са достойни да управляват.
Политическото говорене у нас продължава да бъде на крайностите и да смесва, да търси опити за оригинален изказ, но е неуместно употребен. Не трябва да се поддава на емоциите, имаше много клишета, препратки, новоизковани думи. Имаше опити чрез речевата безпомощност да се прикрие дълбоката криза, коментира експертът.
По думите му, при такова сериозно разминаване при това, което се говори, и това, което се прави, ние сме все повече в риск да не можем да разпознаем посланията на българските политици.
Те излъчват увереност, защото политиците в България и едни други определени прослойки винаги излъчват самочувствие.
След мълчанието, клишетата, опитите да достига до хората вече българската политическа реч стигна до дълбока криза и това ни дава много материал с примери за различни езикови явления, допълни езиковедът.
Кризата в речта, кризата в политиката не води до това, което всички ние очакваме. Чуваме много думи, пресконференции, убеждаващи стратегии, речева агресия и всичко това не води до очакваното - по-добър свят на общуване и хармония. Това води и до по-различен начин, по който хората общуват. Трябва да сме по-толерантни, да използваме богатствата на езика, каза още доц. Миланов.
Разминаването между говоренето и правенето води до много голям хаос. Политиците трябва да направят опит и през думите, и през мисленето да направят света ни по-добър, защото това, което виждаме, не е това, което искаме, допълни той.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с езиковеда доц. Владислав Миланов е в прикачения файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..