Протестиращите се събраха в 14 часа пред сградата на община Лесичово, където на заседанието на Общинския съвет трябваше да бъде разгледано предложението за изграждане на фотоволтаичната електроцентрала.
Недоволството беше предизвикано от намеренията фотоволтаиците в Калугерово да бъдат монтирани освен върху частни имоти и върху 2100 декара общински пасища и гори. Именно заради това кметът на община Лесичово предлагаше предназначението на общинските имоти да бъде променено, а на фирма „Земеделие Калугерово“ да се даде възмездно право на строеж и концесия за 35 години.
Васил Дамянов, който е четвърти мандат общински съветник, два от които е бил председател на местния парламент, каза: "Нямам против инвеститорите, които имат собствена земя да я използват за каквото искат, но общинските и държавни имоти съм против да се използват за соларни панели".
Фирмата е регистрирана в края на миналата година с капитал от 100 лева. „Това е куха фирма без никакъв капитал и е създадена в рамките на един месец“, коментира председателят на Ловната дружинка в Калугерово Румен Чергаров.
Срещу изграждането на съоръжението са събрани две подписки от общо близо 900 жители на населените места в община Лесичово, както и от членове на ловните сдружения в Калугерово, Септември, Пазарджик, Костандово, Ракитово, Велинград, подкрепа има и от Националния съюз на ловците и риболовците.
„Става въпрос за отдаването на над 4000 дка частни и общински земеделски земи в непосредствена близост до Калугерово в посока село Елшица“, обясни Димитър Дръндев, инициатор на едната от подписките срещу изграждането на фотоволтаичната централа.
След изслушване на протестиращите и инвеститора по време на сесията предложението за строеж на фотоволтаична централа в Калугерово беше изтеглено. Решено е първо да се направи ново общоселско събрание и едва след това общинските съветници да предприемат действия.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..