Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е добре изборите да са две в едно

Любомир Стефанов
Снимка: БГНЕС

"Ако трябва да се прави оценка по десетобалната система колко е сложна задачата на Димитър Главчев да сформира служебен кабинет, то моята оценка е 9", заяви в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив политологът Любомир Стефанов. По думите му Главчев е оставен сам да сформира кабинет, а досега той не е имал толкова водеща роля, въпреки, че е бил председател и зам.-председател  на Народното събрание. 

"Сега да водиш всичко ти и да сформираш сам Министерски съвет ще се съгласите, че не е лесна работа. Като сложим и условието за независими експерти като министри в служебния кабинет, които освен това са готови да участват в управлението, броят на възможните кандидати за кабинета става съвсем малък. Според мен това се дължи на грешната ни предпоставка и разговор към политиката", коментира политологът. 

По думите му се приема, че когато някой е в опозиция, политически той автоматично е пристрастен. От друга страна, хората на държавна длъжност би следвало да имат нагласата да допринесат към следващото ниво. 

"За мен след целия този разговор в политическото пространство, как ако не си на нечии хора си ничий, и малкото желаещи, ако приемем, че са малко, ще са още по-обезкуражени да им лепнат етикет: „Колаборационисти с някой“, посочи Стефанов.

Според него не трябва да се изключва хипотезата, че Димитър Главчев успее да си свърши работата, докато не видим състав и структура на Министерски съвет, занесен при президента, който ще го подпише и вкара за гласуване в Народното събрание. Не трябва и да се стига дотам, държавните служители, към които той се обръща и поканените от него експерти да отказват, защото мандатът на едно служебно правителство е хипотетично ограничен.

Стефанов смята, че вътрешният министър Калин Стефанов и министърът на електронното управление не би трябвало да остават в служебното правителство, защото са част от политическия кабинет, който очевидно е изгубил кредита си на доверие, щом парламентарното мнозинство се е разпаднало. 

"Но в крайна сметка преценката е на номинираният за министър-председател. Смятам, че политически аргументи за това да се преназначават министри и да се приемат като наследство няма, а доколко са важни е, естествено е, че са важни. Вътрешният министър гарантира сигурността по чисто физически начин при евентуални злоупотерби с изборните книжа, избирателните машини и избирателните секции. Министърът на електронното управление пък е този, който сертифицира процеса по гаранцията за машините, наличието на неработещи машини, доколкото все пак машините се развалят, както и целия процес по обработка на данните и гласуването да бъде прозрачен и най-вече коректен", допълни той.  

Според него Главчев не би си заложил тази бомба, да остави тези двама министри. По думите му рационалността би трябвало да надделее не само поради протестите на ПП-ДБ, а и защото вече се е натрупало негативно отношение особено към работата на министъра на електронното управление. 

Политологът беше категоричен, че нито аналитично, нито прагматично е добре да има избори две в едно, не само заради технологията, но и заради формата и съдържанието на бюлетините. 

"Освен това има препоръка по принцип от Европейската комисия национални и европейски избори да не се съвместяват, защото дневният ред, съдържанието и предизборната кампания, която едните и другите предпоставят, водят до взаимно натягане. Лично аз смятам, че може да е добре да ги разделим. Но, аргументът, че днешните ни парламентарните избори ще вдигнат активността на европейските, също е валиден. Въпрос на много скоростна и обективна оценка на това, какво е подходящо и дебело искам да го подчертая, за държавата и за обществото, а не за частно-политически, партизански интереси, ако трябва да бъда още по-точен", коментира той. 

Стефанов определи като поредна цинична заигравка аргументът на партиите за икономия на държавни средства. 

"Това е вторичният порядък, първичният, който мен ме притеснява е заговорът към разговора към политическото. Той е тотално принизен, изключително примитивизиран и по този начин самата политика излиза като един безкраен „гешефт“, а всъщност по български опростен до „стани да седна“, подчерта политологът. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02