Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е добре изборите да са две в едно

Любомир Стефанов
Снимка: БГНЕС

"Ако трябва да се прави оценка по десетобалната система колко е сложна задачата на Димитър Главчев да сформира служебен кабинет, то моята оценка е 9", заяви в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив политологът Любомир Стефанов. По думите му Главчев е оставен сам да сформира кабинет, а досега той не е имал толкова водеща роля, въпреки, че е бил председател и зам.-председател  на Народното събрание. 

"Сега да водиш всичко ти и да сформираш сам Министерски съвет ще се съгласите, че не е лесна работа. Като сложим и условието за независими експерти като министри в служебния кабинет, които освен това са готови да участват в управлението, броят на възможните кандидати за кабинета става съвсем малък. Според мен това се дължи на грешната ни предпоставка и разговор към политиката", коментира политологът. 

По думите му се приема, че когато някой е в опозиция, политически той автоматично е пристрастен. От друга страна, хората на държавна длъжност би следвало да имат нагласата да допринесат към следващото ниво. 

"За мен след целия този разговор в политическото пространство, как ако не си на нечии хора си ничий, и малкото желаещи, ако приемем, че са малко, ще са още по-обезкуражени да им лепнат етикет: „Колаборационисти с някой“, посочи Стефанов.

Според него не трябва да се изключва хипотезата, че Димитър Главчев успее да си свърши работата, докато не видим състав и структура на Министерски съвет, занесен при президента, който ще го подпише и вкара за гласуване в Народното събрание. Не трябва и да се стига дотам, държавните служители, към които той се обръща и поканените от него експерти да отказват, защото мандатът на едно служебно правителство е хипотетично ограничен.

Стефанов смята, че вътрешният министър Калин Стефанов и министърът на електронното управление не би трябвало да остават в служебното правителство, защото са част от политическия кабинет, който очевидно е изгубил кредита си на доверие, щом парламентарното мнозинство се е разпаднало. 

"Но в крайна сметка преценката е на номинираният за министър-председател. Смятам, че политически аргументи за това да се преназначават министри и да се приемат като наследство няма, а доколко са важни е, естествено е, че са важни. Вътрешният министър гарантира сигурността по чисто физически начин при евентуални злоупотерби с изборните книжа, избирателните машини и избирателните секции. Министърът на електронното управление пък е този, който сертифицира процеса по гаранцията за машините, наличието на неработещи машини, доколкото все пак машините се развалят, както и целия процес по обработка на данните и гласуването да бъде прозрачен и най-вече коректен", допълни той.  

Според него Главчев не би си заложил тази бомба, да остави тези двама министри. По думите му рационалността би трябвало да надделее не само поради протестите на ПП-ДБ, а и защото вече се е натрупало негативно отношение особено към работата на министъра на електронното управление. 

Политологът беше категоричен, че нито аналитично, нито прагматично е добре да има избори две в едно, не само заради технологията, но и заради формата и съдържанието на бюлетините. 

"Освен това има препоръка по принцип от Европейската комисия национални и европейски избори да не се съвместяват, защото дневният ред, съдържанието и предизборната кампания, която едните и другите предпоставят, водят до взаимно натягане. Лично аз смятам, че може да е добре да ги разделим. Но, аргументът, че днешните ни парламентарните избори ще вдигнат активността на европейските, също е валиден. Въпрос на много скоростна и обективна оценка на това, какво е подходящо и дебело искам да го подчертая, за държавата и за обществото, а не за частно-политически, партизански интереси, ако трябва да бъда още по-точен", коментира той. 

Стефанов определи като поредна цинична заигравка аргументът на партиите за икономия на държавни средства. 

"Това е вторичният порядък, първичният, който мен ме притеснява е заговорът към разговора към политическото. Той е тотално принизен, изключително примитивизиран и по този начин самата политика излиза като един безкраен „гешефт“, а всъщност по български опростен до „стани да седна“, подчерта политологът. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив е сред най-опасните градове за катастрофи!

Двама младежи загинаха, а други двама се борят за живота си след ужасяваща катастрофа, която стана тази нощ на пловдивския булевард „Руски“.  Защо за пореден път се случва такова тежко пътнотранспортно произшествие на равен участък и без натоварено движение в центъра на Пловдив? Какво може да се направи, за да се предотвратят такива..

публикувано на 13.05.24 в 15:57

До края на 2024г. фасадата на Хуманитарната ще е ремонтирана

"Ремонтът на покрива на Хуманитарната гимназия в Пловдив ще се прави през лятото, каза кметът на район "Централен" Георги Стаменов.  Ще се ремонтира и таванът на четвъртия етаж на сградата. След това проектът трябва да бъде отчетен пред Министерството на културата и оттам да възстановят част от сумата. "Средствата, които са ни необходии за..

обновено на 13.05.24 в 10:56

Започна Европейската седмица на общественото здраве

За шеста поредна година ще се проведе Европейската седмица на общественото здраве (EUPHW), от 13 до 17 май 2024 г. Това е годишна инициатива, организирана и координирана от Европейската асоциация за обществено здраве (ЕEUPHA). Тя  има за цел да повиши осведомеността за общественото здраве и да насърчи сътрудничеството между обществената здравна..

публикувано на 13.05.24 в 08:59

Шихан Георги Попов в "Добро утро, ден!"

Нашият гост през тази седмица е Георги Попов , треньор по карате, който предава източното бойно изкуство - на неговите млади състезатели. Много от тях постигат световно ниво. Негов състезател е трикратния световен шампион Валери Димитров.  Шихан Попов с интерес посещава Япония и смята, че това е друг свят на тази земя.  Георги Попов, каратист,..

обновено на 12.05.24 в 12:19

Три учителки получиха наградата "Стоян Михайловски"

Осем учители от цялата страна получиха тази година наградата "Стоян Михайловски", учредена от с индикат "Образование" към КТ "Подкрепа".  Тя се дава  за особени заслуги в областта на просветното, културното и синдикалното дело, изразявайки почит към името на създателя на химна "Върви, народе възродени".  Три от отличените учители са от..

публикувано на 10.05.24 в 14:20