Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градината пази духа на Вазов и е най- подходящо да носи името му

Историкът Стефан Шивачев подкрепя идеята градината на ул. "Христо Г. Данов" да носи името на Иван Вазов. Той се вкючи в дискусията, подета от администрацията на район "Централен" не само с аргументи от документите, но и с тезата, че Пловдив дължи на Патриарха на българската литература този спомен и признателност.

Да, наистина идеята за създаването на градината е на княз Дондуков - Корсаков, ръководител на временното рускко управление в Пловдив. Но той остава тук 6 месеца, в които се извършва планирането, а истинската работа започва след това. Така името му остава в общественото съзнание, но няма документи, в които тя да е наречена на неговото име.

Градината е известна като и "Градска", защото е на общината в Пловдив и като отлика от "Княжеската", поръчана от държавата, в лицето на Алеко Богориди.

Стефан Шивачев обаче припомня, че тази градина е мястото най- свързано с  живота на Иван Вазов в Пловдив.

Той идва тук през 1880 година и остава в продължение на шест години в къща на ул. " Бетовен" - точно срещу градината. Тук пише "Немили- недраги", "Чичовци" и т.н На отсрещната страна е къщата на издателя Драган Манчов, където Вазов и Констнантин Величков издават вестник "Народний глас", тук Вазов издава и първото българско научно списание.

Иван Вазов е колос в българската история и литература и затова Пловдив може му се отблагодари с това да кръсти на негово име градината. Още повече, че на княз Дондуков има  кръстена улица в центъра на града и паметта му е отчетена по този начен, припомни още Шивачев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37