Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контролът на олигарсите върху политиците пречи за еврозоната

Кольо Парамов
Снимка: БГНЕС

Контролът на олигарсите върху българските политици е фатален за влизането на страната ни в еврозоната. Това коментира икономическият експерт Кольо Парамов след изказването на управителя на БНБ, че България може да не приеме еврото от началото на следващата година.

Той обясни, че именно те моделират и правят, така че да се стига до всички временни правителства и до шесткратни избори. Според Парамов това вкарва държавата ни в един тежък, перспективен завой на бедността, който трудно ще бъде преодолян.

Отбеляза още, че изначално политиката ни, от 2001 г. насам, спрямо еврто е сбъркана.

„Ние живеехме в една заблуда по отношение на еврото, защото не казахме абсолютната истина на българите и те не успяха да разберат ползата и ефекта от прилагането на еврото.

Иван Костов, като министър-председател, не пое ангажимента да установи ред, в който в последствие и правителството на Симеон Сакскобургготски, и на Станишев да препроектират ангажимента. Те трябваше да направят всичко възможно еврото да бъде установено в България, за да можем да ползваме ефекта на европейската централна банка и най-вече контролния механизъм.

Контролният механизъм на европейската централна банка е най-важното условие, тъй като българската олигархия не желае да бъде контролирана. Тя изнасяше колкото си пари иска, когато си поиска.

Европейската централна банка залага условие, според което ако преведеш 10 001 евро на 5 минута  трябва да те проверят – да засекат от къде идват тези пари, какво е предназначението им и как са спечелени.

Българската олигархия нямаше този интерес и тогава тя допусна този хаос по отношение на невлизане на България в еврото“, обясни Кольо Парамов.

Според него бившият финансов министър Асен Василев е трябвало да направи коренно различна социална програма и не е трябвало да харчи веднага постъпилите от данъци средства.

Подчерта още, че следващият парламент няма да има кои знае какви различия, а това ще бъде фатално. Добави, че харвардският повей е вкарал България в още по-голяма криза. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Студеният април - опасен за разсада, фермерите да го пазят

Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки.   По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..

публикувано на 28.03.25 в 17:01
Любомир Канов

Смяната на времето нарушава фината настройка на организма

Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена  машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на..

публикувано на 28.03.25 в 16:49

Държавата е като оркестър с главен диригент Пеевски

Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..

публикувано на 28.03.25 в 16:43

Разследването срещу Теодора Георгиева е безпрецедентно

За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания. „Разследването и скандалът, който то произведе,..

публикувано на 28.03.25 в 15:53