Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав


Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден.

В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в Испания, където заедно със световноизвестния виртуозен цигулар Васко Василев представиха премиерно съвместен проект.

Академичен народен хор е представителен състав на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив. Съставен е изцяло от студенти обучаващи се във фолклорните специалности на Академията. Това е и факторът, който значително отличава формацията от всички останали хорове – свежи изключително устойчиви и тембристи гласове.

Академичен народен хор при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив е създаден през 1972 г., като Представителен студентски народен хор към ВМПИ – Пловдив. Създател и негов пръв диригент е проф. Асен Диамандиев. Диригенти на състава са били доц. Стефан Мутафчиев, проф. Василка Спасова и проф. д-р Костадин Бураджиев. В настоящия момент диригент на състава с половинвековна история е д-р Николай Гурбанов, а вокален педагог доц. д-р Данка Цветкова.

За Академичния народен хор са написани и посветени много творби от Иван Спасов, Стефан Мутафчиев, Асен Диамандиев, Кирил Стефанов, Николай Стойков, Николай Кауфман, Анастас Наумов, Красимир Кюркчийски и др., на които осъществява първи изпълнения. С тях хорът става родоначалник на явлението „нова фолклорна вълна”, характеризиращо се с интонации и метроритми, вградени в творчеството на българските композитори, с обогатяването на музикалния фолклор със съвременни изразни средства, както и с високия професионализъм на интерпретация.

Хорът е носител на множество награди, но сред най-значителните е „Гран при“ – Световен шампион по хорово пеене, категория „фолклор“, от Световния хоров шампионат, проведен през 2008 г. в Грац, Австрия. Академичният народен хор има издадени повече от 5 самостоятелни CD. Концертира активно в България и чужбина, включително, и съвместно със световно известни състави и личности, като цигуларят Васко Василев, НФА „Българе“, Камен Донев и др. За изключителните си творчески постижения през ноември 2008 г. хорът е удостоен с най-високата национална награда за музика в България - “Кристална лира”.

Подробности за предстоящата изява на хора чуйте от разговора с диригента Николай Гурбанов, в прикачения файл.



По публикацията работи: Дарина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12