В програма "Точно днес" разговаряме с политолога и експерт по изборни системи Даниел Стефанов, който прогнозира кампанията, която се открива от 9 май за изборите 2 в 1, говорим още за надпреварата на партиите и за технологията на този вот, където бюлетините пак ще са опция за гласуване, наред с машините.
Даниел Стефанов каза по повод, че правителството отмени решението за създаване на частна детска болница: "Това, което наблюдаваме отново, е че последните промени в Конституцията направиха служебният премиер - "самотен бегач". Вижда се, че той няма подкрепа нито от президента, нито от страна на партиите. Всяко едно решение, което е малко по-трудно, той няма политическата подкрепа да го прокара."
"Нашето общество живее с идеята, че служебното правителство е призвано да подготви честни избори, но ако се отвори Конституцията става ясно, че няма разлика между правомощията на редовен и служебен кабинет.", посочи още Стефанов. Той смята, че кампанията, която ни очаква за изборите ще е пълна с нападки и противопоставяне.
"Основният инструмент за събиране на подкрепа днес е радикализиране на двете основни коалиции.", посочи политологът. По думите му не може да се извади подкрепа от избирателите с позитивни послания.
"Кампанията ще бъде в тази стилистика, която виждаме с нападки между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ", смята Стефанов.
По повод изборите 2 в 1: "Важното е, че ще има две бюлетини с различен цвят, и трябва избирателите много да внимават да отбележат на хартиената бюлетина - номера на партията, която подкрепят и след това да запишат преференциалното гласуване. Бюлетините много ще си приличат, защото и на двете ще има номерата на партиите и след това преференции."
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..