"И Великден, и Гергьовден в голяма степен са семейни празници, в които човек има възможност малко повече да се отдаде на размисъл". Това сподели за програма "Точно днес" именикът Георги Лозанов, медиен експерт и анализатор.
Според него съвпадането на двата празника дава допълнителна красота и значимост. Той разказа, че носи името на своя дядо, който също е учил философия, но в Хайделберг и Гергьовден до голяма степен е празник на фамилията му, празнуван в семейна среда и с приятели.
Георги Лозанов коментира и предстоящата предизборна кампания, която официално ще стартира на 9 май. По думите му за разлика от предишните дни, в които политиците " направо уплашиха избирателите с резки ходове и с компроматни замерения" по Великден сякаш са си дали сметка, че това не привлича избирателите.
"Кампанията се очертава, така започна - като много остра и много негативна, а ние имаме много уроци в това отношение и много опит, че негативните кампании, изцяло негативните кампании в последна сметка, не дават резултат", допълни експертът.
Относно изборите 2в1 и кампаниите на политическите партии той смята, че не бива да се неглижират европейските избори и теми.
"Това би било проява на политическо късогледство, което не би било изненада, защото аз мисля, че тази година за първи път европейските избори са значими, поне колкото националните, ако не и по-значими. Тъй като каква ще е съдбата на България в момента много зависи от това какъв е геополитическият контекст. Например тя ще е една, ако Тръмп спечели в САЩ изборите и ще е друга, ако не спечели той. Една ще е съдбата на България, ако Европейският съюз успее да създаде собствена достатъчно сигурна стратегия за защита. Друго ще е, ако той става жертва на евроскептицизъм и опити да бъде взривен отвътре, каквато тенденция има, защото в тези избори очевидно Путин и въобще евроскептичните режими, автократски са се организирали, за да може да вкарат максимален брой евроскептични депутати в Европейския парламент и да започнат да го рушат отвътре. Тоест това са едни тенденции, които сега в момента се оформят и добиват радикалност. И от нашия глас, от това каква бюлетина ще пуснем в урната за евроизбори утре, повече или по-малко започва да бъде доста фатално", коментира Лозанов.
Той посочи, че е много важно да бъде защитена либералната политика и либералната демокрация, които все повече са нападнати от автократи. И това важи като за вътрешните избори, така и за изборите за Европейския парламент.
"За тази битка става въпрос. Тя е една и съща битка. Националните избори, а и евроизборите в някакъв смисъл са едни и същи избори тази година. Ние гласуваме 2 пъти за едно и също, участвайки в една и съща битка и е много важно накъде ще наклонят везните, защото съвсем не е сигурно, че либералната демокрация ще победи", допълни Лозанов.
Според него най-добрия модел - социален, който християнската цивилизация е създала в своето развитие е моделът на либералната демокрация. Този, който е свързан със защита на човешките права, с толерантност и благоденствие.
Относно ролята на медиите в кампанията той припомни, че отговорността е много голяма, защото в крайна сметка хората гласуват и застават някъде политически на базата на мнението, което медиите създават с разказа си на събитията.
Той призова медиите да се пазят, защото в момента много често са използвани, за да се вкарват в тях фалшиви сюжети, които да
подвеждат общественото мнение и така медиите стават писта на чужди игри, в които жертва стават избирателите.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..
След първата вълна от протести обединеният туристически бранш обявява общонационален протест под наслов: “Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги”. Това решение идва след многократни, но неуспешни опити за диалог с управляващото мнозинство относно предложения за повишаване на събираемостта и аргументи за..
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..