Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В здравеопазването обмислят протести след изборите

Росица Палешникова
Снимка: Елена Бейкова

Протести назряват в системата на здравеопазването заради неподписания Колективен трудов договор (КТД) и ниските заплати. "Хората са готови да стачкуват, за да може някой в тази държава да им обърне внимание", заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Росица Палешникова, председател на медицинската федерация на КТ „Подкрепа“. От синдиката се противопоставят на едногодишното „замразяване“ на възнагражденията на медиците, което анонсира служебното правителство.

„Хората са възмутени от отношението на Министерство на здравеопазването (МЗ) и политиците към тях“, подчерта Палешникова. По думите ѝ диалог липсва, защото КТ „Подкрепа“ е единственият синдикат, който настоява за преговаряне и увеличаване на заплатите в сектор „Здравеопазване“. Тя посочи, че другият синдикат, който има законови права да преговаря, е КНСБ, но те смятат също като МЗ, че заплатите трябва да бъдат замразени за още една година, докато работодателите смятат, че въобще не трябва да има никакъв КТД, защото той ги обвързва с Националния рамков договор (НРД) и ако те не достигнат съответните заплати, ще бъда глобявани съгласно Закона за здравното осигуряване.

Палешникова изтъкна, че сега медиците получават заплати по договора, подписан към началото на 2022 година. Те са от порядъка на 1450-1500 лв. за медицински сестри и акушерки и 2000 лв. за лекари. „Тогава минималната работна заплата е била 710 лв., но предвид огромната  инфланция, над 30-процентното увеличение на заплатите и трикратното  увеличение на клиничните пътеки  за този 2-годишен период и не сме съгласни, че пари в здравеопазването няма – пари има, въпрос е на добър мениджмънт“, коментира тя.

Според нея дори и общинските болници могат да повишат възнагражденията, тъй като те имат право освен, че работят по клинични пътеки, да бъдат дофинансирани и от МЗ, и от кмета на съответната община.

Палешникова обясни, че диалог с МЗ се води от два месеца и половина, но желание за промяна няма. „Както един наш певец казва: „ние в България не напредваме, а назадваме“. Защото в един момент ще останем без никакви хора – не само медицински сестри, а и лекари бягат от България и дори да има пари за здравеопазването, няма да може на никой да ги дадем“, подчерта синдикалистът.

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50