Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи център за обучение по спешна хирургия в МУ-Пловдив

ATLS е програма за обучение на лекари при лечение на пациенти с травми

| Интервю

Първият час след катастрофа или инцидент е особено важен, това е т.нар. "Златен час". Тогава хирурзите спасят пострадалите най-ефективно, но се изисква бърза и компетентна реакция на всички медици.

Световните стандарти днес приемат, че лекарите трябва да са преминали през програма за обучение при лечението на пациенти с травми в ранните етапи на хоспитализация, разработена от Американския Колеж на Хирурзите. 

5,8 милиона души умират всяка година при случайни наранявания-  повече от девет души всяка минута. Нараняванията представляват 18% от всички болести в света. 

Първият сертифициран център за обучение на лекари в България ще заработи в Медицински университет - Пловдив, в сътрудничество с Българската асоциация по спешна хирургия. 

"България е в челните места на статистиката за смъртни случаи на пътя след катастрофи. Този проект идва навреме, защото вече говорим за реформа в спешната помощ.", каза проф. д-р Борис Сакакушев, дм, председател на Българската асоциация по спешна хирургия и травматология.

Живка Танчева разговаря с проф. Сакакушев, той ще ръководи по програмата ATLS - курса в Пловдив, който ще започне да се провежда от октомври 2024 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Правителството го чака серия от вотове, но "керванът ще върви"

И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..

публикувано на 17.04.25 в 16:44
Петър Мишев от КНСБ

Около 113 лв. средно ще струва трапезата за Великден

Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев,  финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..

публикувано на 17.04.25 в 16:00

Католиците от Раковски се готвят за Великден

Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение.  Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Петър Чолаков

Правителството ще се задържи поне до конвергентния доклад

Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков.  Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..

публикувано на 17.04.25 в 09:37

Българите грешно разбират поклонническия туризъм

Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни.  Това каза  Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм.  Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..

публикувано на 17.04.25 в 09:00