Победих 2/3 от партиите, които участваха на изборите. Като независим срещу партийни структури бих казал, че постигнах добър резултат. Изводът, който може да се направи е, че хората са изключително отвратени от политическата и партийната система. Те считат, че политическите фигури, които са на сцената, трябва да бъдат заменени с хора, които демонстрират интегритет, смелост, честност.
Това каза пред Радио Пловдив анализаторът Кузман Илиев, който се яви като независим кандидат на изборите на 9 юни. Илиев е икономически и политически анализатор, журналист и продуцент. Той е председател на Гражданско движение "България може".
Паралентата популярност
Тя е изключително реална. Повечето медии - сериозни, големи, с изключение на БНР - са се откъснали от хората.
Големите медии работят по техни представи за баланс, който обаче изключва огромна част от темите, идеите и хората, които живеят в България.
Това е собствен медиен свят, който не отразява реалността. За съжаление той е в симбиоза с политическия свят, който също не отразява реалността. Това е изключително притеснително за легитимността на демокрацията въобще.
Имаме уникален порблем в България с представителната демокрация - тя не представлява хората. Затова хората се насочват да търсят истината другаде.
Интернет дава възможност за алтернативни медии. Илиев даде пример с подкасти с участието на Николай Марков от партия "Величие", които събират по 200 - 300 000 гледания.
И това не е нещо ново. През 2016-та Тръмп така стана президент. С една медия - "Фокс", той победи огромна част от медиите в САЩ. Разбира се, решаваща бе и популярността му в "Туитър".
Очевидно хората в България с техния натрупан прагматизъм, даже цинизъм, лесно не могат да бъдат излъгани.
Дневният ред на хората
Разумното отношение към войната в Украйна. Това е фундаменталната тема за оцеляването на България, категоричен е Кузман Илиев.
Той посочи, че големите медии се опитват да делят хората у нас на русофили и русофоби. Така се стига до абсурдното внушение, че 80% от българите са путинисти и дезинформатори.
Хората не искат тази война, защато тя е много близо, защото са наясно, че някакви политически елити в Европа имат проблем да обяснят на гражданите защо са бедни, защо е енергийната криза, защо тази Зелена сделка не сработи. Те изнасят проблемите си навън. И българите го виждат това и го усещат с кожата си. И няма как да са съгласни с него и да са потърпевши от това.
В историята не е имало момент, в който най - мощните играчи да са толкова един срещу друг, да не си говорят и да могат да унищожат света с две копчета. Такова чудо никога не е било!
Тоталният червен картон и двойката, с която европейските граждани - българи, французи, германци, отстреляха утопията "Зелена сделка". Това е другата най - важна тема за хората, заяви Кузман Илиев.
Ситуацията сега
Либералните формации са в нокаут - мозъкът им е извън центъра, изваден е от удара. Ще трябва време да се съвземат да излязат по протести на жълтите павета. Правят го още от 90-та година, те така се окопитват, всъщност.
Междувременно ГЕРБ, ДПС и ИТН ще управляват. Може би, "Величие" ще помага.
ДПС са незаобиколими. При тях властта е ръководеща, а не идеологията. И там те нямат грешки.
За тях е важно да са добре приети от нашите партньори от Америка.
Имат лостовете в държавата, много ключови позиции държат в държавата, през които минават много от паричните потоци.
Те винаги са във властта.
ИТН - тактико-стратегическият им ход е, че се показват като евроатлантици. Те все пак имат националистически порив, който ги позиционира добре в Европа и САЩ.
"По - добре врабче в ръката, отколкото орел в небето" е максимата на ИТН. Не е ясно, дали ако има нови избори през есента, ИТН ще влязат в парламента.
ИТН повишават резултата си, тъй като почти всички останали губят.
ГЕРБ падат с над 100 000 гласа - това е страхотен удар и се нарича загуба на стратегическа перспектива.
Хората си казват: ГЕРБ печели, но не може да управлява. Спешно ГЕРБ трябва да предложат нови лица,
Българските партии буквално изпускат властта, тя изтича в канала!, предупреди анализаторът.
Интервюто на Емил Костов с Кузман Илиев е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..