Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чуждите туристи - повече, но не колкото са нашите навън

„Необходимостта от ребрандиране на туристическите продукти на България в контекста на климатичните промени е налице и тя ще става все по-остра с всеки изминал сезон. Причините за това, от една страна, е традиционното презастрояване, което води до негативни резултати, въпреки че базата се разширява, а от друга – необходимо е да се намерят онези ниши, които са свързани с алтернативни видове туризъм“. Това заяви експертът по туризъм проф. Братой Копринаров.

По думите му, спецификата на страната ни като ресурси, дава възможност приоритетно да се развива СПА-туризмът. България притежава огромно богатство от минерални извори, които обаче не се използват пълноценно.

„От друга страна, независимо че минаха повече от 20 години от приетите първоначало документи, засягащи развитието на  т.н. културен туризъм, той все още  не е на необходимото ниво.  Коментира се все по-остро и развитието на винения туризъм, но там има проблеми, които би трябвало спешно да бъдат решени. Те са свързани с инфраструктурата и с обектите, които предлагат такъв вид продукт.

Бъдеще има и  здравният туризъм, независимо че често той се обвързва неправилно със СПА-туризма. Основен конкурент в тази насока е Турция, но страната ни също разполага с добри ресурси“.

Проф. Копринаров подчерта, че в много комплекси със СПА услуги, отговарящи на истинските им характеристики – минерална вода, здравна грижа, се предлагат и други, които са по-отдалечени от здравния туризъм.

Негативните аспекти и при този вид туризъм са свързани с презастрояването на комплексите.

Като потребители на нашите природни блага, ние много често допускаме грешки, а сред тях са и огромният брой пожари. Нивото на превенцията трябва да бъде значително подобрено в райони, които са потенциално застрашени, заяви проф. Копринаров.

Той уточни, че по информация от Министерството на туризма и Националния борд по туризъм темпът на гостите чужденци се увеличава, но с по-бързи темпове расте броят на българите, които пътуват извън страната.

„Това поставя много въпроси, които трябва да бъдат решени. Още повече, че увеличението на чужденците сега, спрямо 2019 г. е с 25%. Очертава се един доста добър сезон“.

Проф. Копринаров бе категоричен, че проблемът с недостига на кадри оказва  много негативно отражение върху бранша. „Няма как да  задържим целогодишно добри кадри, които могат да създадат качествен продукт, ако сезонът е само в рамките на 2-3 месеца. Това е крайно малко като продължителност на един активен туристически сезон“.

По думите на проф. Копринаров, за да бъде преодолян отчасти проблемът с кадрите, трябва да се търсят възможности за удължаване на туристическия сезон. С това трябва да бъде ангажиран както браншът, така и държавата чисто нормативно.

Климатичните промени и инфлационните процеси водят до оскъпяване на туристическата услуга.“Разликата в ножицата между дневна и нощна температура се свива все повече, а днес вече няма турист, които да приеме туристическа услуга, която да е неклиматизирана, независимо от категорията на обекта, в който е настанен“.

Според проф. Копринаров, от гледна точка на ресурсите си, България  трябва да продължи да развива основно традиционния морски рекреационен туризъм. По обясними причини още дълго време основните приходи в туризма ще бъдат именно оттам. Бъдещето обаче е все повече пред алтернативните видове туризъм – медицински, здравен, СПА-туризъм, винен туризъм, културен и т.н.

„Но за да се посети един такъв обект, ако нямаме добра инфраструктура, за да стигнем до него, ще имаме единствено негативен резултат“.

Интервю – звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14