"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се възползва във всеки един момент". Това заяви политологът и преподавател в СУ "Климент Охридски" д-р Теодора Йовчева.
По думите й, докато Румен Радев преди време е демонстрирал неохотата си, с която е трябвало да посочи възможните варианти за служебен премиер и че неговата роля за задвижване на процедури е минимална, сега ситуацията е напълно контрастна.
"Той показва, че промените в Конституцията не го задължават да бъде просто гумен печат, а поставя въпроса "а сега накъде?". По този начин демонтрира пропуските в основния закон.Най-големият проблем, който се постави тези дни е, че се делигитимира системата, която и без това е на много ниско ниво. Това дава аргументи в полза на говорители и политици, които говорят за смяна на модела и имат по-различни виждания за държавното управление".
Йовчева се позова на социологическо проучване, което сочи, че българите не одобряват партиите, но пък силно одобряват демокрацията като форма на управление.
"...И не е сигурно, че ако това изследване се направи сега, ще се потвърди".
Призивите за оставка на Делян Пеевски от страна на Бойко Борисов могат да бъдат прочетени като по-видимо дистанциране от Делян Пеевски.
"Имаше достатъчно обвинения в годините за близост като цяло между ДПС и ГЕРБ и лично между двамата лидери на партиите и е възможно този ход да цели дистанциране и опровергаване на тези твърдения".
Ние обаче не знаем коя може да бъде печелившата партия в тази ситуация, подчерта Йовчева.
"Възможността за нови субекти да навлязат в политическия живот с различен успех е много отворена. Той няма да бъде от типа на като успеха на НДСВ или ГЕРБ, които имаха почти самостоятелно мнозинство, но може да бъде от типа на потенциала на "Продължаваме промяната".
Според д-р Теодора Йовчева, поляризацията на партийната система в момента е на най-високи нива. Все повече избиратели пускат гласа си за т.н. антисистемни партии. Те може да не са радикални като "Възраждане", но може да са такива като "Величие", "Меч" и др.
"Гражданите са вече по-склонни да гласуват доверие на играчи срещу системата. А това означава, че всякакъв играч от рода на Фарадж или Льо Пен има възможност да катализира успех. А фрагментацията означава, че вотът се пръска между все повече партии".
Д-р Йовчева изрази надежда да бъдат изяснени спорните моменти в Конституцията. "За мен беше голям пропуск това, че при промяната й не се промениха сроковете за съставяне на Правителство, защото се видя, че в България трудно се съставя Правителство и можеше едноседмичните срокове да бъдат удължени и да се даде повече време за преговори".
Интервю - звуковия файл:
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..