Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Снимка: БГНЕС

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“.

Той е убеден, че такава преорентация ще има и то в големи мащаби. Добави още, че кризата в политиката вероятно е породена и от това, че въпреки натрупания опит в партийния живот през годините законодателят е оставил доста свободно управлението, създаването и вътрешнопартийния живот на формациите да се развива.

„В световен план и в България е натрупан достатъчно опит, който трябва да бъде претворен в текстове, които да дават ясен отговор на въпросите как се формира вътрешнопартийната воля, как се осъществява вътрешнопартийната демокрация.

Трябва във всеки един момент да е ясно кои представлява тези формации, кои представлява политическите партии, защото те са важни за живота на държавата. Това е нещото, върху което трябва да се замислим.

Има устави на политически партии, в които е  записано, че един и същ човек може да участва в областната организация, в управителното тяло и в контролното тяло. Такъв тип персонални унии са недопустими.

Виждате, че фигурата на двойното представителство води до блокирането на живота на цели политически партии (ДПС и БСП) с десетилетни традиции“, обясни Славов.

Според него промяна на изборната система в момент на политическа криза е опасно и допълнително би нагнетило напрежението.  Категоричен е още, че българските политици винаги са се стремели към правила, които им носят служебна победа.

Обясни, че идеята на мажоритарния вот е именно такава – партията, която получи най-много гласове да получи почти всички депутатски места.

„В рамките на избирателния район този, който получи най-много гласове получава депутатските места независимо, че следващата партия може да има само няколко процента разлика.

Така бяха проведени изборите 2009 г. и това даде голямо предимство на ГЕРБ. Може би поучени от позитивния си опит искат да го повторят. При сегашните резултати означава, че партия с 11%  от гласовете на избирателния корпус или с изборни резултати от 25% ще има правната възможност да формира правителство и да управлява страната. Това не е особено легитимно“, коментира Славов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ПУ "П. Хилендарски" спечели проект за 20 млн. лв. по ПВУ

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.  Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..

публикувано на 12.12.24 в 10:49

Криотерапията преборва хроничната болка

Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви  в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в  програма..

публикувано на 12.12.24 в 10:15

Ресторантьорите са в чакаща стачна готовност

Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия.  Това заяви пред Радио Пловдив  заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев .  Той посочи, че всичките 36..

публикувано на 12.12.24 в 09:19

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37