Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучението по математика трябва да се засили

Веселина Карапеева
Снимка: Даниела Добрева, Радио Пловдив

Ще се стигне ли до увeличение на броя на децата, които се приемат в математическите гимназии, за което настояват водещи математици у нас? Веселина Карапеева, директор на пловдивската Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“ заяви, че подкрепя идеята да се дава шанс на децата да изучават профилирано и засилено предметите, към които имат афинитет. 

"На национално ниво трябва да има някакво решение, за да няма ощетени деца. Съгласно действащите нормативни уредби тези 2%, заложени в наредбата, в големите областни градове водят до неудобство, защото създават бариера за определн брой деца. В малките областни градове обаче колегите имат проблем с това да си реализират приема. Т.е. там учениците, които желаят да изучават математика в математическа или природоматематическа гимназия не е достатъчен", коментира Карапеева. 

Според нея за област Пловдив по наредба математическата гимназия има право на 3 или 4 паралелки прием на пети клас. Но в училището има свиване на броя паралелки не само за пети, но и за осми клас, тъй като гимназията споделя сградата, в която се помещава, с друго училище. Затова учениците учат на двусменен режим. 

По думите на Карапеева за всяка учебна година броят на желаещите деца също е различен и в двете възрастови групи. 

"Специално за тази година кандидатите за пети клас бяха 150, ние сме реализирали две паралелки с общо 52 деца. Трябва да има и конкуренция. Няма как да приемем всички деца, които желаят да изучават математика, още повече, че в пети клас децата се сблъскват със средно 8-9 часа изучаване на математика, като добавим и допълнителните часове, свързани с интензивно изучаване на предмета. Т.е., ако се увеличи приемът, може да се снижи качеството. Тенденцията по принцип е, когато приемаме децата от 5 клас, да си ги задържим доколкото е възможно и след 7 клас, макар че те кандидатстват наравно с останалите и не ползват привилегии", посочи директорът на гимназията.

Тя е категорична, че трябва да има кардинална промяна в учебните планове и програми на училищата, които изучават интензивно математика, а и в самата нормативна уредба. Според нея обучението по математика трябва да се засили още в първи клас, най-малко с още 1 час, защото в момента тя се изучава три часа седмично и тези часове не са достатъчни за упражнения. 

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55