Според Люба Йорданова от "Заедно в час" целта на международната програма PISA е държавите да видят как се справят с политиките в сферата на образованието икак да реформират образователните системи така, че учениците да придобият тези умения, които им трябват за живота след училище. По думите ѝ няма как да се подготвят ученици за PISA в рамките на един учебен срок.
"PISA измерва умения, които се развиват в целия период на задължителното училищно образование. И ако искаме да видим по-високи резултатти на PISA, всъщност имаме нужда от цялостна реформа в образованието, а не от входни нива на деветокласниците", коментира Йорданова.
Тя посочи, че от опита на други държави, които са взели мерки след по-ниски резултати на учениците си на PISA и са направили необходимите реформи, ефект има след един или два цикъла на PISA, т.е. след поне 8 години. В държави като България, по мнение на различни експерти на световната организация, по-скоро може да се говори за ефект след десетина години.
"PISA измерва точно неща, които на учениците ще им трябват след това, за да се реализират професионално, като личности, възрастни хора, активни граждани. Т.е. не трябва целта ни да бъде да имаме високи резултати на PISA. Целта ни трябва да бъде учениците да притежават тези знания и умения, които ще ги направят щастливи и успешни възрастни след това. По отношение на реформата, според мен тя започва от учителите и директорите, те са най-важни фактори за успеха на учениците. Тук има нужда от осъвременяване на университетската подготовка на учителите, от повече практическа подготовка. Има нужда също от нови учебни програми, но не просто от махане или слагане на даден материал, а от нова визия, нова философия на учебните програми, които са много по-рамкови и дават свобода на учителите и директорите да преподават спрямо нуждите на собствените си ученици. Реформата трябва да е цялостна", поясни Люба Йорданова.
Според нея политическата криза също задълбочава проблемите в образованието и в тази ситуация едно отговорно решение би било, политическите партии да постигнат съгласие, че образованието е общ техен приоритет и без значение кой е на власт да има една истинска реформа.
По думите ѝ входните нива са важен инструмент за учителите и много от тях ги правят, защото те ги ориентират къде са силните и слаби страни на учениците и къде да насочат фокуса на преподаването си така, че учениците да наваксат, ако някъде имат пропуски.
Йорданова смята също, че ако държавата не иска да тества диагностично как се справят даден випуск ученици в дадени области, може да инициира диагностично оценяване на определен период от време на извадков принцип – не всички ученици да правя този тест и да губят повече време за учене, а извадка от ученици от определен випуск да се явява на даден тест регулярно. Така ще може да се види някаква тенденция и да се направи анализ на резултатите, подчерта тя.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..