Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва незабавна реформа на изборната организация

За решенията в политически план, на честността, технологията и организацията на вота разговаряме с изборния експерт Стоил Цицелков. 
Защо се случиха в последния момент „залповите“ искания за замени на членове на СИК? 
Защото го позволяваме. Такива са изборните ни правила и закони. Може да бъде сменен всеки, дори председател.  Става дума за „едни пари“, които се раздават на определени вътрешни лоялни хора. Това е причина за борбата коя група да ги получи – убеден е Стоил Цицелков. 
Това отново поставя въпроса за реформа на изборната организация. Сега има просто едни пожелателни обучения, те са доброволни, но няма изискване за някаква проверка, изпит на знанията на членовете на комисии. 
Така се създава допълнително чувство, че изборите не се провеждат по правилния начин. 
Изборната търговия е много трудна за доказване.  Това не е нормално електорално поведение. Схемите са много по-сложни, отколкото се представят, не става вече чрез списъци и тетрадки - коментира изборният експерт. 
Същото е и с преференциите – когато се струпат съмнително много за един кандидат. 
Продължават и грозните практики като абсурдния случай в Благоевград, където имаше куриозен „протест“ срещу висок параван, който попречил на наблюдател да вижда как се гласува. 
Що се отнася до машините или хартията – проблемът не е в технологията. Като цяло резултатите, макар и изкривени от такива грозни примери, са това, за което гласуваме. 
Вече не е достатъчна формулата да гласуваме за да се минимизира купеният и корпоративен вот. 
Основната мотивация при гласуването е искането да направим нещо за себе си. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30