Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експозицията на "Съборна" 18 ще бъде надградена

Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван  с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на 106 000 лв. за консервация и реставрация  на  банята в къщата на ул. „Съборна“18 – днес сграда, в която е експозиция  „Златю Бояджиев“.

По думите й, банята сега е в тежко състояние, но предстои да бъде реставрирана и експонирана като баня.

„Тя е непокътната, автентична. Има някои сходства с експонираната  в Къща „Хиндлиян“ баня, но е по-различна. Има стенописна декорация и всички елементи, характерни за възрожденските бани“.

Със средствата предстои да бъде ремонтиран оригиналният покрив, който е покрит със скатен покрив в момента.  Оригиналният покрив ще бъде отворен и изработено покритие от оловна ламарина. Ще бъдат направени и просветите, за да влиза в банята естествена светлина, както и редица други дейности.

Доц. Кантарева подчерта, че договорът с Министерството на културата е подписан, в процес е и обявяване на обществена поръчка.

За предвидените 106 000 лв, за които ОИ „Старинен Пловдив“ е кандидатствал, тя уточни, че  това е пълната сума, която е поискана и изрази надежда, че независимо от поскъпването на материалите, средствата ще бъдат достатъчни.

„Така ще надградим експозицията, която касае къщата на д-р Стоян Чомаков, която функционира като галерия с експонирани картини на Златю Бояджиев. Банята  ще бъде част от надграждането на цялата експозиция“.  

Поисканият от ОИ „Старинен Пловдив“ мониторинг за състоянието на сградите в Стария град е в ход. В състава на комисията, която се събира всеки вторник,  участват представители на Община Пловдив, район Централен, от Инспектората на Министерството на културата, на Археологическия музей, заради намиращата се на територията археология. Резултатите ще бъдат обобщени в окончателен протокол до края на годината, за да има актуална визия за състоянието на сградите  на територията на резервата.

„Сградите, които стопанисва ОИ „Старинен Пловдив“, са в доста добро състояние, но тук говорим и за частни имоти, и за инфраструктура, и за застрашени имоти, докато се организира мониторинга, две от сградите се срутиха...“

Доц. Кантарева е категорична, че собствениците трябва да се грижат за сградите, които са културни ценности, но в случай на невъзможност, трябва да има данъчни облекчения и да се търсят други форми и програми за поддръжка на обектите в Стария град в добро състояние.

Интервю – звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28