Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев.
Според него, по отношение на основателността на тези искания, ще се произнесе евентуално Конституционният съд (КС), ако се стигне до сезирането му и КС допусне то да бъде разгледано.
"Ако излезем от тази чисто формално юридическа среда, като че ли са налице известни основания да се съмняваме, че изборните резултати са опорочени", посочи Колев и допълни, че това е и заради "всички видеа, които станаха вече популярни и по отношение на които никой няма съмнение, че са автентични".
Той обясни, че всяка партия, коалиция или народен представител, както и председателите на ИК, ако притежават такива информации, имат правото в 7-дневен срок от обявяването на изборните резултати да се отнесат към някой от субектите по смисъла на чл. 150 алинея 1 от Конституцията с искане или молба те да се обърнат към КС за обявяване на изборните резултати - било то изцяло или частично, за незаконни.
Колев допълни, че при положение, че 51-ото НС не е свикано от президента, то тогава активно легитимирани да се отнесат към КС ще са депутатите от 50-ото НС, а не от новоизбраното. В този случая и народните представили от "Величие" могат да подкрепят такова искане до КС.
Юристът припомни, че да сезират КС имат право една пета от народните представители - тоест 48 депутати. Той допълни, че по смисъла на зокона има двумесечен срок, в който КС следва да се произнесе, но този двумесечен срок не бива да го приемаме като краен срок.
"КС в зависимост от експертизите, които ще назначи, и доказателствата, които следва да бъдат ангажирани за правилното произнасяне от страна на съда, могат да отнемат и повече време. И в този смисъл този двумесечен срок може да бъде прескочен, т.е да бъде в повече. Дори и да бъде просрочен, в никакъв случаи няма да опорочи решението на КС", допълни експертът.
По думите му целият този процес няма да спри процедурата по свикването на новото Народно събрание, избор на председател на парламента и съставяне на правителство. Тези два процеса ще вървят паралелно - обжалването пред КС и цялата конституционна процедура за съставяне на правителство и конституиране на НС.
Юристът обясни, че ако се стигне до частично касиране на изборите, ще има пренареждане на народните представители, ако говорим за пълно касиране на изборите, то тогава следва да се насрочат нови избори в двумесечен срок от решението на КС.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..