Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще осигурим напоителния сезон догодина в Пловдивско

Язовир "Тополница" е с много спаднало ниво заради сушата.

Нещо, което не е налично, няма как да бъде отнето и да бъде доставено. Затова и призивът на МОСВ е напълно нормален.

Така управителят на "Напоителни системи"  - клон Марица Костадин Чолаков коментира пред Радио Пловдив призива на екоминистерството да се предприемат спешни действия заради ограничените обеми на язовирите в страната. От ведомството се опасяват как ще бъде осигурено питейно-битовото водоснабдяване и напояването в страната.

Костадин Чолаков определи като номрално водните обеми в язовирите да са намалени в този период на годината, тъй като сме след напоителен сезон.

От „Напоителни системи“ – клон Марица смятат, че ще осигурят напоителния сезон догодина. 

От ноември до май, имаме между 6 и 7 месеца, в които се надяваме да акумулираме достатъчно водни количества, които да предоставим на земеделските производители.

Чолаков обясни, че започват огледи и анализи на напоителните съоръжения. Непосредствено преди сезона ще напарвим анализ и разчети до каква степен ще може да захраним земеделските поризводители, до колко площи ще можем да доставим вода.

Язовирните стени са в добро състояние, няма опасност. От техническа гледна точка всичко е нормално, смята шефът на "Напоителни системи" - клон Марица. Той обаче призна:

Съоръженията не са минавали основен ремонт откакто са създадени - от може би 60 години.

В момента за язовир "Пясъчник" изключително се разчита на гравитачно захранване, тъй като от повече от 15 години помпена станция "Пясъчник" не акумулира водни количества, както е предвидено. Това води до намалени водни количества в него през годините. Към това се добавя и сушата. 

Чолаков обясни, че със собствени сили и средства правят рехабилитация и подготовка на напоителните съоръжения.

Тази година е прикллючила работата по главния напоителен канал към Напоителна ститема "Алеко Потока". Оттам вече се правят и икономии на вода. 

В Пазарджишка област е възстановен участък от 4 - 5 км, на пловдивска територия също има 5,2 км, така че тази напоителна сситема в момента е обезпечена.

Напоителните системи в областта са няколко на брой е едновременно няма как да бъдат извършени такива огромни ремонти, категоричен е Костадин Чолаков.

Предвидено е за догодина в Стратегическия план за развите на земеделието да бъдат включени и други участъци, които трябва да бъдат ремонтирани.

От този план ще се търси и финансирането - близо 100 милиона евро за около 40 обекта в цялата страна.

Интервюто на Димитър Владимиров с Костадин Чолаков е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58