В тази връзка и в знак на съпричастност днес Домът на културата „Борис Христов“ в Пловдив грее в синьо! Инициативата е на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет и Община Пловдив. Осветяването на емблематичната сграда в Пловдив е ярък знак за подкрепа и солидарност към хората с диабет и възможност обществото да се запознае с начините за борба срещу т. нар. „социална болест“ и да се ангажира с каузата.
Припомняме, че датата 14 ноември е обявена за Световен ден на борбата с диабета на 20 декември 2006 година от Общото събрание на ООН, което приема Резолюция. В рамките на този ден в света се организират стотици инициативи, сред които осветяване в синьо на емблематични сгради, културни и туристически забележителности. Тази година темата за Световния ден за борба с диабета е „Премахване на бариерите, преодоляване на пропуските“. Осветяването в синьо на емблематичната пловдивска сграда с логото на НАДД ще бъде споделено наред със снимки от над 200 страни по света. Така, кътче от нашия прекрасен древен и вечен град ще бъде видяно от много хора от цял свят, които ще се възхитят от красотата му.
„По този начин всички ние ще покажем, че Пловдив е град, в който се грижим за всеки един член на обществото, независимо от предизвикателствата, пред които се изправя. В основата е нашият ангажимент за намаляване на риска от диабет и гарантиране, че всички хора, които са диагностицирани, имат достъп до достъпно и качествено лечение и грижи“, коментира председателят на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет Елисавета Котова. Тя уточни, че още в първите дни на ноември заедно с Община Пловдив и Младежки център – Пловдив са стартирали инициативи за борба с диабета, като първата от тях е XII-та национална конференция „Как животът с диабет влияе на Вашето благосъстояние“. През месеца са организирани „отворени врати“ в различни градове на страната, на които се провеждат скрининги и разяснителни кампании в детски градини, училища и сред обществото.
По думите й, 14 ноември не е просто дата в календара, а символ на надежда и единство за всички нас. Децата и младите хора, живеещи с диабет, ежедневно се изправят пред предизвикателства, и именно в моменти като този, когато общността ни се обединява, ние можем да им покажем, че не са сами.
В тази връзка днес в предаването "Вход свободен" Ви срещнахме с една малка част от тези деца, които не са различни, имат големи мечти и всеки ден се борят да ги сбъднат. С Иван Иванов и Гергана Богданова се запознахме на последната конференция на асоциацията. Днес те бяха наши гости в ефира на Радио Пловдив, и подчертаха:
"Диабетът не е пречка за целите, които си поставяш и искаш да постигнеш. Той е просто начин на живот!"
Целият разговор с децата на асоциацията, както и с нейния председател г-жа Елисавета Котова е достъпен в прикачения звуков файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..