Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

| обновено на 19.11.24 в 13:50

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и трябва да бъде одобрен от Общинския съвет.
 

Стоянов обоснова увеличението на такса смет за граждани и фирми с променените икономически условия и факта, че таксата не е променяна от 2012 година, а оттогава всичко е поскъпнало.

Предстоят повече разходи, защото искаме да минем повече на машинно метене и миене, което е свързано и с недостига на персонал за ръчно метене. При 50 незаети щата за метачки на една жена вече се пада да мете не 5, а 10 декала площ, каза Стоянов.

Залагаме увеличение на машиносмените за миене с 1050 и за метене с 450 за метене. Така основните булеварди ще се мият и метат ежедневно, включително и зимата, за да няма разпрашаване.

Увеличават се жителите на града, туристите, потреблението и това налага, а възможност за допълнитени съдове няма как да бъдат поставяни, трябва да се уплътни графика на чистене. 

Допълнителен разход е изграждането на сепарираща инсталация на депото в Цалапица, което е заложено в новото коплексно разрешително на депото.

Заложено и закупуването на „автономни“ съдове, които да се затварят и да събират повече отпадък и да се обслужват само от камион без сметосъбирачи отзад.

Иван Стоянов обясни, че новият договор за сметосъбиране и сметоизвозване, сключен с консорциум „Еко Пловдив“ за следващите 5 години е изработен на основа на  нарадбата на МФ за изчисляване на таксата битов отпадък по количество отпадък. Въпреки, че тя беше отложена като действие плащанено по него ще е на тон отпадък. 

За да не се използва прекален финансов ресурс сме заложили по- малко количество отпъдъци, които да влизат на депата Цалапица и Шишманци, но по- често обслужване на съдовете.

Общата стойност на договора  е 107 милиона лева за целия му срок, което двойно увеличение в сравнение с предишния. Медийни публикации свързаха фирмата „Транс 2025“, която влиза в консерциум с КМД, която досега изпълняваше поръчката, с дружества на Румен Гайтански- Вълка и издирвания Христофор Аманатидис – Таки. По думите на Стоянов, чийто подпис стои под договора, не е правена проверка кой стои зад фирмите, важното е те да изпълняват задълженията си.

Заместник - кметът обяви, че не е доволен от това как се обслужват съдовете за разделно събиране на отпъдъци и затова на среща с тях в МОСВ ще поискат удвояване на графика. В противен случай договорът с Екобулпак и Екопаку които опрерит в града, може да бъде прекратен с едномесечно предизвестие, въпреки 5 годишния си срок.

Иван Стоянов е убеден, че ще защити новата план сметка за чистотата пред Общинския съвет, въпреки настроенията срещу него от страната ПП - ДБ и поисканата му оставка. Според него тя е имала само предизборен смисъл.

Правим всичко възможно градът да бъде по- чист и въздухът да е по- чист. Целта е догодина да се падне под сегашните 35 мг.  на куб.м. фини прахови частици.

Заместник – кметът призова „специално внимание“ по отношение на събираемостта на такса смет, защото чистенето се дотира допълнително от бюджета, като сумата е достигнала до 8 милиона лева годишно.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57