От днес се засилва контролът на движението на дребни преживни животни в регион Пазарджик.
Допълнителните мерки включват изграждане на контролно-пропускателни пунктове и съвместни проверки на полицията и БАБХ.
Това съобщи пред Радио Пловдив доц. д-р Илиян Костов, главен ветеринарен санитарен инспектор на България.
Той посочи, че тези действия са свързани със закриването на огнището на заразата от чума по овцете във Велинград.
В момента чакаме резултатите от вторите проби, изпратени в референтната лаборатория на Европейския съюз в Монпелие. Там ще бъде направена т. нар. секвенация на вируса. Това се означава със специфичния термин гено-епидемиологично-географска оцента на вируса. На разговорен език това означава, че ще търсим дали вирусът е с произход от някоя съседна държава или е ваксинален.
Такава е процедурата в Европесйката комисия, обясни Костов.
Той припомни, че самите собственици на животните във Велинград са искали да бъде взета трета проба. След това обаче са се отказали, тъй като са разбрали, че тези проби задължително трябва да минат първо през българската лаборатория и след това да отидат за секвениране в лабораторията в Монпелие.
Илиян Костов призова всички животновъди да имат по-голяма вяра на регистрираните ветеринарни лекари, които се грижат за техните стада, но също и на официалните ветеринарни лекари от БАБХ.
Мерките, които се вземат, не са насочени да унищожат бизнеса или стадото на някого. Това са мерки, които призлизат от законодателството на Европейския съюз, както и от законодателството на Световната организация по опазване на животните.
В случай на откриване на такова заболяване на територията на която и да е страна се прилагат абсолютон същите мерки, подцерта доц. Костов.
Шарката, както и чумата по дребните преживни животни, са категоризирани от Група А. Това са особено опасни инфекции, според законодателството на ЕС и подходът при тях е един и същ, посочи още специалистът.
В закона за ветеринарно-медицинската дейност е записано, че всички държавни институции и местните власти са дължни да подпомагат ветеринарната дейност на БАБХ, отбеляза главният ветеринарен санитален инспектор на България.
Интервюто на Емил Костов с доц. Илиян Костов е в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..