Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е да обяснят къкъв е смисълът защо се прави кабинет.
Не е лошо, че преговорите се се случват без да гледаме как, смята Делийски - "то е като в анекдота с кренвивришите, за които е по-добре да не знаем как се правят, така и при правенето на коалиции, важно е какво ще излезе накрая".
По думите му, ако свръхцелта е "дайте да видим кой да се събере, за да излъчи някакво правителство", тогава то може да бъде съставено от всякакви компоненти и няма причина да не стане. Друг е въпросът, какво ще прави това правителство и в името на какво се прави, кои са основните публични цели, които то ще формулира, реализира и защитава, коментира анализаторът.
Той даде пример с Федерална република Германия, в която партии с идеологически различия правят коалиция, но посочи, че приликите са дотук. Според него идеологията у нас се използва тогава, когато трябва да се наругае някого, но не и когато трябва да се защитават определени интереси на определени социални групи.
Делийски посочи, че у нас партиите биха се събрали в коалиция единствено от общия интерес и коалицията вече не е политически инструмент за правене на публични политики.
По думите му антикорупционно и проевропейско правителство са етикети, изпразнени от съдържание, които може да послужат за рецепта и формален повод за съставяне на правителство, но не могат да изпълнят със съдържание целите на такова правителство.
"Не ми се струва реалистично да се случи правителство и не ми се вярва някой от участниците в тези преговори да смята, че това е възможно", каза още Страхил Делийски. Той смята, че избирателите не са склонни да повярват на добрите намерения на партиите. Според него очакванията за съставяне на правителство доминират в обществото, но това се прочита от политиците като "каквото и да е правителство", което не бива да е така. Защото редовното правителство трябва да върши онова, което изпълнителната власт трябва да прави, а не да е просто някакво правителство, което да го има, добави анализаторът.
Той смята, че докато не видим черно на бяло някакъв предварителен формат и програмни точки, не можем да си мислим, че ще се направи правителство. "Дотогава ще продължаваме да разсъждаваме дали това не е тупане на топката, или е някакъв наистина сериозен опит, но няма да имаме доказателства за което и да е от двете", заключи Делийски.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..