Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Само с етикети без съдържание не може да се направи правителство

Валидни са и двете тези за преговорите преди първия мандат - както тази за действително усилие, така и за "тупане на топката" до следващи предсрочни избори, коментира политологът Страхил Делийски.

Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е да обяснят къкъв е смисълът защо се прави кабинет.

Не е лошо, че преговорите се се случват без да гледаме как, смята Делийски - "то е като  в анекдота с кренвивришите, за които е по-добре да не знаем как се правят, така и при правенето на коалиции, важно е какво ще излезе накрая". 

По думите му, ако свръхцелта е "дайте да видим кой да се събере, за да излъчи някакво правителство", тогава то може да бъде съставено от всякакви компоненти и няма причина да не стане. Друг е въпросът, какво ще прави това правителство и в името на какво се прави, кои са основните публични цели, които то ще формулира, реализира и защитава, коментира анализаторът. 

Той даде пример с Федерална република Германия, в която партии с идеологически различия правят коалиция, но посочи, че приликите са дотук. Според него идеологията у нас се използва тогава, когато трябва да се наругае някого, но не и когато трябва да се защитават определени интереси на определени социални групи. 

Делийски посочи, че у нас партиите биха се събрали в коалиция единствено от общия интерес и коалицията вече не е политически инструмент за правене на публични политики. 

По думите му антикорупционно и проевропейско правителство са етикети, изпразнени от съдържание, които може да послужат за рецепта и формален повод за съставяне на правителство, но не могат да изпълнят със съдържание целите на такова правителство. 

"Не ми се струва реалистично да се случи правителство и не ми се вярва някой от участниците в тези преговори да смята, че това е възможно", каза още Страхил Делийски. Той смята, че избирателите не са склонни да повярват на добрите намерения на партиите. Според него очакванията за съставяне на правителство доминират в обществото, но това се прочита от политиците като "каквото и да е правителство", което не бива да е така. Защото редовното правителство трябва да върши онова, което изпълнителната власт трябва да прави, а не да е просто някакво правителство, което да го има, добави анализаторът. 

Той смята, че докато не видим черно на бяло някакъв предварителен формат и програмни точки, не можем да си мислим, че ще се направи правителство. "Дотогава ще продължаваме да разсъждаваме дали това не е тупане на топката, или е някакъв наистина сериозен опит, но няма да имаме доказателства за което и да е от двете", заключи Делийски. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34