Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само с етикети без съдържание не може да се направи правителство

Валидни са и двете тези за преговорите преди първия мандат - както тази за действително усилие, така и за "тупане на топката" до следващи предсрочни избори, коментира политологът Страхил Делийски.

Прекалено нагъсто се случва този сюжет, този ритуал се превърна в норма и на участниците им е все по-трудно да разкажат това, което правят. Още по-трудно е да обяснят къкъв е смисълът защо се прави кабинет.

Не е лошо, че преговорите се се случват без да гледаме как, смята Делийски - "то е като  в анекдота с кренвивришите, за които е по-добре да не знаем как се правят, така и при правенето на коалиции, важно е какво ще излезе накрая". 

По думите му, ако свръхцелта е "дайте да видим кой да се събере, за да излъчи някакво правителство", тогава то може да бъде съставено от всякакви компоненти и няма причина да не стане. Друг е въпросът, какво ще прави това правителство и в името на какво се прави, кои са основните публични цели, които то ще формулира, реализира и защитава, коментира анализаторът. 

Той даде пример с Федерална република Германия, в която партии с идеологически различия правят коалиция, но посочи, че приликите са дотук. Според него идеологията у нас се използва тогава, когато трябва да се наругае някого, но не и когато трябва да се защитават определени интереси на определени социални групи. 

Делийски посочи, че у нас партиите биха се събрали в коалиция единствено от общия интерес и коалицията вече не е политически инструмент за правене на публични политики. 

По думите му антикорупционно и проевропейско правителство са етикети, изпразнени от съдържание, които може да послужат за рецепта и формален повод за съставяне на правителство, но не могат да изпълнят със съдържание целите на такова правителство. 

"Не ми се струва реалистично да се случи правителство и не ми се вярва някой от участниците в тези преговори да смята, че това е възможно", каза още Страхил Делийски. Той смята, че избирателите не са склонни да повярват на добрите намерения на партиите. Според него очакванията за съставяне на правителство доминират в обществото, но това се прочита от политиците като "каквото и да е правителство", което не бива да е така. Защото редовното правителство трябва да върши онова, което изпълнителната власт трябва да прави, а не да е просто някакво правителство, което да го има, добави анализаторът. 

Той смята, че докато не видим черно на бяло някакъв предварителен формат и програмни точки, не можем да си мислим, че ще се направи правителство. "Дотогава ще продължаваме да разсъждаваме дали това не е тупане на топката, или е някакъв наистина сериозен опит, но няма да имаме доказателства за което и да е от двете", заключи Делийски. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55