Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.
За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета Димитър Иванов и неговия екип е да успеят да върнат пълния обем на сумата, нужна за проекта „Грижа в дома“.
От него се нуждаят самотно живеещи възрастни и хора с увреждания. Те получават специални устройства, които сигнализират за техен здравословен проблем на лекарите им.
Общинските съветници гласуваха да бъде продължен иновативния за страната проект „Грижа в дома“, осъществен през изминалите 19 месеца и благодарение на който бяха подкрепени 184 уязвими жители. Местният парламент упълномощи кмета да предприеме всички необходими действия за подготовката и кандидатстването с проектно предложение за „Иновативни здравно-социални услуги“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027.
„Нашата община е социално отговорна и реализира услугата „Грижа в дома“, предназначена за 184 жители, които са трудноподвижни и самотно живеещи. Екипът ни от няколко години обследва потребностите на хората с увреждания, за да реагира адекватно на нуждите им и да им предостави здравни грижи. Хората бяха снабдени с дигитална гривна, която дава SОS сигнал при появата на здравословен проблем. Революционната технология, която първа в страната приложи Община Марица, дава възможност не само да се констатира здравословен проблем на хора с увреждания, но и да заведе до домовете на нуждаещите се квалифицирани лекари-специалисти – кардиолози, невролози, хирурзи, рехабилитатори, офталмолози, психотерапевти и други“, посочи Димитър Иванов. Той допълни, че примерът на този ключов социален проект от тази година е залегнал в програмата на социалното министерство и ще бъде въведен и в други общини.
Подходът, който реализира Община Марица с инициативата „Грижа в дома“ се превърна в модел за дистанционен мониторинг на здравословния статус на нуждаещите се и ще бъде приложен в национален мащаб.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..