Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.
За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета Димитър Иванов и неговия екип е да успеят да върнат пълния обем на сумата, нужна за проекта „Грижа в дома“.
От него се нуждаят самотно живеещи възрастни и хора с увреждания. Те получават специални устройства, които сигнализират за техен здравословен проблем на лекарите им.
Общинските съветници гласуваха да бъде продължен иновативния за страната проект „Грижа в дома“, осъществен през изминалите 19 месеца и благодарение на който бяха подкрепени 184 уязвими жители. Местният парламент упълномощи кмета да предприеме всички необходими действия за подготовката и кандидатстването с проектно предложение за „Иновативни здравно-социални услуги“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027.
„Нашата община е социално отговорна и реализира услугата „Грижа в дома“, предназначена за 184 жители, които са трудноподвижни и самотно живеещи. Екипът ни от няколко години обследва потребностите на хората с увреждания, за да реагира адекватно на нуждите им и да им предостави здравни грижи. Хората бяха снабдени с дигитална гривна, която дава SОS сигнал при появата на здравословен проблем. Революционната технология, която първа в страната приложи Община Марица, дава възможност не само да се констатира здравословен проблем на хора с увреждания, но и да заведе до домовете на нуждаещите се квалифицирани лекари-специалисти – кардиолози, невролози, хирурзи, рехабилитатори, офталмолози, психотерапевти и други“, посочи Димитър Иванов. Той допълни, че примерът на този ключов социален проект от тази година е залегнал в програмата на социалното министерство и ще бъде въведен и в други общини.
Подходът, който реализира Община Марица с инициативата „Грижа в дома“ се превърна в модел за дистанционен мониторинг на здравословния статус на нуждаещите се и ще бъде приложен в национален мащаб.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..