Той посочи, че европейският партньор на сдружението е подкрепено от една от най-големите потребителски организации в Европа Safe Food Advocacy в Брюксел. Тази организация категорично застава зад всяка мярка, която може да подпомогне българския потребител, който е в доста сложна и неприятна ситуация да не може да си позволява голяма част от храните на българския пазар.
Велчев е категоричен, че тяхното сдружение не подкрепя крайностите и не трябва да се бойкотират и малки квартални магазини.
"Има голяма разлика между големите вериги и малкия магазин и това е личното отношение. Срещаме множество сигнали, които препращаме към големите вериги, когато продуктът е закупен от тях, които остават без отговор и основното оправдание е, че производителят на определения продукт е виновен. Но когато попитаме производителя, той казва, че от веригата дори не са го потърсили. А в малките магазини, може да не е много по-евтино, дори може да е и по-скъпо, но там лични елементи и се държи на качеството", поясни той.
По думите му, ако е вярно, че 800 000 малки магазини са фалирали, то значи действително малкият търговец е доста след ръба и даже вече е на изчезване.
Андрей Велчев посочи, сдружението подкрепя всякакви инициативи от типа малък или фермермерски пазар, без значение дали е през седмицата или през уикенда.
"Това, което ни притеснява е, че производителят сам се налага да търгува, някой път дори през социалните мрежи, което означава, че не може да се гарантира до голяма степен проследимостта и качеството на стоките, но тук роля имат БАБХ има своята роля да гарантира, че контролът е достатъчно висок и трябва да са активни, за да могат занаятчийски продукти и такива от производител, да стигнат до хората", посочи той.
По отношение на това дали производителите трябва да се сдружават, Велчев смята, че всеки производител има своята гледна точка.
"Много от тях са застинали във времето, когато икономиката не работеше по този начин. Те търсят стари и работили в годините модели, но все пак апелираме към производителите да се адаптира към новата среда - и дигитална, и пазарна. Ясно е допуснал е някой веригите да ги има, те не са най-големият виновник, проблемът е, че им се е позволил мащаб, който ги прави доста по-голям опонент в една такава битка. Но нека да сме реалисти, до голяма степен не се кооперират и защото много от тях не могат да покрият основните стандарти за качество и може би по тази причина по-големите представители на опитите за кооперативи, защото има и успешни, не им позволяват да влязат", коментира той.
По думите му именно тук е ролята на държавата и възможността когато седнат на една маса, земеделското министерство да не е основният дебат финансирането или ако е то, то да бъде достатъчно добре разпределено към всички.
Чуйте още в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..