Повечето българи одобряват идеята религия да стане част от редовната учебна програма в училище, показват данни от ново социологическо проучване на "Тренд". Проучването на агенцията е по поръчка на "24 часа". Изследването е реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. сред 1020 пълнолетни души, чрез интервюта лице в лице.
Според 57% от анкетираните, въвеждането на такъв предмет би било полезно, като 60% смятат, че обучението ще спомогне за изграждането на морални ценности у учениците.
Според данните, 6 от 10 души смятат, че религиозното образование може да има положителен ефект върху формирането на етични и морални устои у децата. Това мнение е по-силно застъпено сред жените и хората над 60-годишна възраст. Обратно, младите под 30 години са най-резервирани – почти една четвърт от тях са категорично против.
Идеята обаче не се приема еднозначно, когато става дума за преподаването на различни религии според вероизповеданието на учениците. На въпроса дали православни деца трябва да учат православие, мюсюлмани – ислям, и католици – католицизъм, 44% отговарят с подкрепа в различна степен. Но 38% се обявяват против подобна диференциация, което показва съществуваща тревога или неувереност по отношение на разделението по религиозен признак в класната стая.
Скептицизмът е най-силен сред най-младите българи, а подкрепата – сред хората над 70 години. Това разпределение показва поколенчески разлом в отношението към религиозното образование и мястото му в съвременната училищна система.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..