Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка, коментира в програма "Ден след ден" споразумението за новите шофьорски книжки в ЕС, според което се въвежда двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, както и сваляне на минималната възраст за шофьори на автобуси и камиони.
Той обясни, че в ЕС има различни системи за обучение, като ние сме закачени към най-добрата - немската система, докато в френската например, обучението започва на 15 години и има шофиране, съответно с придружител до 17 години и както редица други ограничения във всяка една отделна държава в съюза.
Така че това това понятие, което в момента е сложено -"двугодишен изпитателен срок" е много неясно. Нито е добре формулирано, нито пък се знае по какъв начин то ще ще бъде изпълнено за определените държави, защото има разминаване в процеса на обучение. В тези предложения има доста неща, които некореспондират с начина на обучение в момента. Не е много ясно какво точно означава двугодишен срок. Има текстове, които лично за нас, хората, които се занимаваме с обучение, се бият един спрямо друг. Наприме текста, че на 18 години ще може да управлявате товарен автомобил. Това не е новост, защото и в момента това нещо е възможно. Само, че трябва да имаме допълнителната обучителна програма по Наредба 41 и тогава, когато човекът е изкарал така наречените часове от порядъка на 280 или 340 часа, в зависимост от периода и време на обучение, той може и на 18 години да шофира. Но как ще бъде адаптирано това поведение на водача в тези две години, когато той има Б категория и се качва на камиона с С категория. Така че тези два текста се бият, коментира Иванов.
По думите му хората в момента бягат, защото това допълнително обучение струва финанси и вместо държавите да видят как могат да облекчат този финансов процес като подпомогнат хората, които искат да станат професионални водачи, те мислят че с намаляване на възраста ще получат някакъв по-добър ефект.
Според него през последните години в България се смениха 24 министъри, но никои не реши въпроса с полигоните, а даже са премахнати и всичките площадки, които е можело да се адаптират към новите изисквания.
Ние говорим за европейски критерии, които да бъдат уеднаквени, каза още Иванов
Той разкритикува промените, които влезнаха преди четири месеца с новата Наредба и изрази надежда да бъдат отменени от новия министър, защото те не са в полза на обучението на курсистите.
Ние сме новатори на глупости, опитваме и после си поливаме главата. Но някой трябваше да вземе някакви пари, коментира още Иванов.
Повече по темата може да чуете от прикачения звуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..