За децентрализация на районните администрации настояват районни кметове в Пловдив дни преди да бъде обявен за обществено обсъждане проекта на бюджет на Община Пловдив. Те са обезпокоени от информацията, която циркулира в общесвеното пространство, че тази година за всеки един от районите ще бъдат отпуснати по 500 хиляди лева.
В интервю за Радио Пловдив кметът на район „Тракия“ Георги Гатев заяви, че администрацията е представила свой разчет за бюджет за 30 милиона лева, според нуждите и на района. Основните проблеми в района са презастрояването, паркирането, мръсният въздух, липсата на места в детски ясли и градини, зелени пощи, цялостна инфраструктура.
„Ние сме дали един бюджет, който е на прилблизителна стойност от 30 милиона лева, с които ние сме дефинирали точните проблеми на тракийци и как те ще бъдат решени, ако ние реално искаме да бъде променено нещо в района. Ако ние искаме само да запълваме дупките по улиците, и да сменяме пейките в парка, то може би тези 500 хиляди лева могат и да свършат работа“, каза Георги Гатев.
От районната администрация са представили предложения за проектиране на няколко улици, за да се подобри инфраструктурата в „Тракия“, а също и за проектиране на два нови парка, многоетажен паркинг и нова детска ясла.
Останалите районни кметове, включително на „Западен“ Тони Стойчева и на район „Централен“ Георги Стаменов, също изразиха преди дни безпокойството си от информацията, че тази година от бюджета на Пловдив ще се отпуснат едва по 500 000 хиляди лева на район.
Кметът на „Тракия“ е категоричен, че за да могат да се развиват районите и да се изпълняват предизборните общенаия от кметовете, трябва да се пристъпи към децентрализация на администрациите.
„За да имаме реално управление в един район, крайно време е да започне да се говори по тази тема, за да може човекът, който управлява района, да знае с какви средства ще разполага през следващата година“, обясни Георги Гатев.
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..