Форумът има за цел да подготви майките и бащите, ако не са медицински лица как по-лесно да се ориентират в ситуацията и да предприемат правилните стъпки.
Специалистите съветвaт първо родителят да прецени дали детето е в съзнание, или не, дали диша, или не.
„Ако пациентът е в безсъзнание и не диша максимално бързо трябва да се започне със сърдечния масаж и спасителните вдишвания. Това цели да се осигури адекватната циркулация на кръвта и да дадем възможност на детето до пристигне на специализираните екип да поддържа жизнените си функции. Когато детето диша и е в безсъзнание, когато се задави, действаме по по-различен начин“, каза д-р Дренски.
Той обясни още, че по време на форума за развенчали някои митове като това, че детето се обръща с главата на долу за да изплюе това, с което се е задавило или че при задавяне се бърка с пръсти в устата му.
„При задавяне трябва да видим дали има достъпни неща за изваждане в устата, т.е. нещо, което виждаме с просто око и можем да го извадим. Ако няма такова нещо, преминаваме към 5 удара по гърба с идеята да създадем вибрации, които да подпомогнат по-бързото отделяне на това нещо. Обикновено в рамките на 2-3 удара детето изкашля заседналата частица.
Ако обаче не са успешни тези удари, обръщаме детенцето по гръб с лице към нас и удряме пак 5 пъти по гръдната кост. Отново с идеята да се създадат вибрации.
При по-малките деца това се прави, държейки детенцето. По-големите ги поставяме да се облегнат на стол или при тийнейджърите можем да използваме техниката с абдоминално притискане“, обясни д-р Дренски.
Обясни още, че рана не се промива със спиртна напитка или алкохол, а с физиологичен разтвор и топла вода със сапун. След това се прави превръзка.
Според д-р Дренски е хубаво всеки родител в спешната си аптечка у дома да има противоалергичен медикамент както на капки, така и на гел, за да могат при алергична реакция да я третират.
„Ако тя е по-тежка – затрудняване на дишане, подуване на лицето, устните, езика – тогава бързо трябва да се потърси медицинска помощ“, отбеляза д-р Дренски.
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..
Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..