В първия ден на Светлата седмица и втори на Възкресение от Бачковския манастир с камбанен звън и много тържествено точно в 8 часа тръгна литийното шествие с чудотворната икона на Св. Богородица до местността „Клувията“.
Литията започна след утринното богослужение, водено от игумена епископ Сионий с участието на богомолци от цялата страна.
От няколко години литията до параклиса в местността „Клувията“ е с копие на иконата, за да се запази оригиналът, който е в манастирската църква "Св. Богородица", но това не намалява чудотворността и.
Според преданието иконата е намерена през 1604 г. от две овчарчета и пренесена отново в Светата обител. Но на втория ден на Великден, по необясним начин, тя напуснала манастира и била намерена отново в "Клувията".
Поради това, за да спре нейното „бягство“, хората започнали да провеждат литийно шествие с иконата на Божията майка, с което, според легендата, се върнало и благоденствието в региона.
Шесткилометровото трасе в планината се изминава всяка година на втория ден на Великден.
Мнозина се тълпят да целунат светинята, както и да я докоснат.
Начело на шествието е епископ Сионий, игумен на манастира. Зад иконата е изплетен венец, който я съпровожда.
В момента светинята е в началото на маршрута, който ще се измине. Носи се на ръце от богомолците до мястото, където е била намерена. Това е най-старото запазено и до днес у нас литийно шествие. Вярва се, че днес силата ни иконата е най-голямата.
Чуйте в прикачения файл какво казаха богомолците, участващи в шествието, пред Елена Крушкова.
Пловдивската окръжна прокуратура ще повдигне обвинение за умишлено убийство на убиеца от „Столипиново“, който застреля вчера 37-годишната си жена и опита да се самоубие. Обвинението ще прецени и какви да бъдат мерките за неотклонение спрямо 44-годишния мъж с оглед на здравословното му състояние. Припомням, че вчера следобед в пред жилищен блок..
„Вандалският акт над сградата на Регионалния исторически музей в Пазарджик от вчера е не просто посегателство върху фасадата на една символна за града ни сграда. Това е посегателство върху паметта, културата и идентичността на Пазарджик .“ Това написа в профила си във Фейсбук кметът на Пазарджик Петър Куленски. Той припомня, че това не е първият..
Верижна катастрофа на АМ „Тракия“ крй Пловдив от тази сутрин продължава да затруднява движението по аутобана. Сблъсъкът е станал на в края на 123 км. в посока Бурга, където са се ударили последователно четири тежки камиона и един лек автомобил. Неговият шофьор е откаран в болница за преглед, няма други пострадали, но материалните щети по..
Тази сутрин в 05:30 ч. е получен сигнал за пожар на сметището в с. Шишманци. На място работят четири екипа огнеборци, които овладяват огъня. Разпространението на пожара е ограничено на площ от около 700–800 кв. м. Мобилна станция ще извърши извънредно измерване на качеството на въздуха в района на горящото сметище в с. Шишманци - съобщиха..
Започва ремонтът на пропадналия през месец май участък от пътя Михалково – Кричим при 79-тия километър. Строителните дейности налагат затваряне на трасето за всички превозни средства от 8 до 17 часа в делничните дни за повече от два месеца. Обходните маршрути са през Пампорово и през Доспат и Батак. След 17 часа и в събота и неделя..