Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус.

През 19 век в иконографията на Възкресението у нас навлизат нови догматични решения при изобразяването на слизането в ада, уточни проф. Зарко Ждраков, изкуствовед, преподавател по история на старото българско изкуство в Националната художествена академия. Те идват от Западна Европа (Италия, Крит).

„Представя се как Исус се наддига, става от гроба полугол и държи знаме, което символизира победата над смъртта. Това е в римокатолическата традиция, но през нашето Възраждане се появява, има го в Рилския манастир“, обясни проф. Зарко Ждраков.

В традиционното у нас изобразяване на празния гроб със спящите войни има интересен пример за подпис на зографа в Драгалевския манастир от 1476г. Проф. Ждраков обясни, че той се е подписал върху два щита на спящите войни с идеята, че той за разлика от тях бди, не е пропуснал Христовото възкресение.

„Там се е пдписал с инициал П и втора буква от мястото, от което идва – Ф, т.е. Фотинища. Разбираме, че това е селището на костовското езеро, тъй като по подобен начин се е подписал друг зограф малко по-късно в Кремиковския манастир. Той е Йоан и е отбелязал на едно място буквата Ф, на друго място цялото селище Фотинища“, разясни проф. Ждраков.

Добави, че в църквата в Иваново пък има любопитна иконография, където отваления камък от гроба е вертикално поставен като стълб и на върха е седнал ангела, който посреща жените мироносци и разговаря с тях, като им казва защо търсите живия при мъртвите.

„Този разговор е знак, че Исус продължава да бъде жив и затова гробът е празен. Поставен ангела върху този стълб напомня за исихазма и за самата църква, която се намира във височините в скалите в Иваново“, каза проф. Ждраков.

Добави, че другата сцена – на слизането в ада – при нея Исус е възкръснал, изобразен с блестящи одежди, държи голготския кръст и подава ръка на Адам, за да го изведе от ада.

„Фактически слиза до ада, за да изведе всички хора, които от Адам до неговото Възкресение, се намират под земята.  Извежда ги, за да ги отведе в рая. Обикновено зад Адам се изобразява Ева. Пророците също се представят. Представя се и пастира Авел.

Друг вариант на тази сцена е, че при слизането в ада са строшени вратите и под тях може да бъде изписан Сатаната като полугол старец с вързани ръце, т.е. идеята за победата над Сатаната“, обясни проф. Ждраков.

В някои случаи на слизане в ада се изобразява и архангел Михаил, който се бие с дяволи. Има обаче един уникален пример от началото на 13 век в църквата в Иваново.

„Тази сцена има продължение. За съжаление, то е доста заличено и някои контури трудно се забелязват. Там се идентифицира архангел Михаил, който убива Сатаната като е стъпил върху него. Това е при второто пришествие, но тук тази тема е вкарана при влизане в ада“, раязясни проф. Ждраков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50