Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издателите у нас работят модерно и с много високо темпо

Днес се наблюдава свръхпроизводство на книги от много издателства

| Интервю

Световният ден на книгата е точно днес на 23 април, за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година.

По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и Алея на книгата - говорим със Стойо  Вартоломеев, собственик на издателство "Хермес". Той подчерта, че светът чества този ден за 30-и път, като за първи път се е отбелязал в Испания. Там са подарявали книги.

Четенето и българите: Цифрите на Евростат ни смущават, защото сме в реалния сектор и непрекъснато издаваме книги и ги представяме.

 Нашето издателство правим всяка седмица по близо пет заглавия, или около 240 заглавия през година. В България има голямо производство на книги. След като издателства не фалират, означава че има читатели. Един от малкото щастливи моменти бе връщането на ДДС на 9%. Този процент е разумната идея за всички нас, издателите.

Младите не четат: Аз се смея на този рефрен, защото младите са от 12 до 30 годишните, и според мен всяко поколение чете, обаче чете това, което го интересува. Децата се мръщят на класика, която се изучава в училище. Има няколко издателства, които залагат на тинейджърска литература, и там тиражите се вдигат.

Ние се опитваме да танцуваме по интересите на всички читатели, каза Стойо Вартоломеев. 

Алея на книгата тази година в Пловдив ще бъде след 20 септември.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50