Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив. Съорганизатори са от БАН, Изследователски център за приложни стратегии и технологии и Асоциацията по философия и медицина.
Директорът на Департамента за езиково и специализирано обучение доцент Димитър Мирчев подчерта, че целта на форума е да се предизвика интересът на медиците и обществото към дисциплината „Философия на медицината“, която вече е въведена в обучението на много чуждестранни висши учебни заведения:
„Ако подчертаем значението на философията на медицината, и тя бъде включена като част от обучението на бъдещите медицински специалисти, това ще допринесе до едно по-широко обхващане на цялостната подготовка на бъдещите лекари, което неминуемо ще даде отражение между отношението лекар-пациент“, каза в интервю доцент Мирчев.
Според него първата и основна стъпка е желанието от страна на Медицински университет-Пловдив да обърне внимание на интердисицплинарността в обучението на бъдещите медицински специалисти, което се случва с подкрепата за провеждането на дискусионния форум.
„Смятам, че с тази стъпка, ние ще бъдем пионери в разработването на това ново научно поле в България. В повечето западни университети „Философия на медицината“ присъства като отделна дисциплина“, обясни още директорът на Департамента за езиково и специализирано обучение.
В тази насока звеното има подкрепата и на специалистите от БАН, а също и на Изследователски център за приложни стратегии и технологии.
По време на дискусионният форум бяха обсъдени понятията „болест“ и „страдание“ през полето на философията на медицината и от гледна точка на религията. Специалистите дискутираха и ролята на модела за персонализирана медицина и правилното разбиране на мястото на биотехнологиите и изкуствения интелект.
Цялото инетрвю с доцент Димитър Мирчев можете да чуете в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
30 хиляди души годишно заболяват у нас от варицела, като това предимно са деца, съобщи в програма "Точно днес" проф. Ани Кеворкян, ръководител на Катедрата по епидемиология и медицина на бедствените ситуации в Медицинския университет в Пловдив. Тя коментира значението и ползите от ваксините и необходимостта от постигане на по-високо имунизационно..