Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив има пълния капацитет да е столица за винен туризъм

| обновено на 02.05.25 в 16:29 | Интервю

След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм, днес се състоя  и формалното одобрение за проявата  с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили.  

За ползите от домакинство на такъв форум говорим с Красимира Кодукова, която е винен експерт и се занимава с организиране на винени турове.

Кодукова смята, че произведените вина през последното десетилетие у нас са с изключително високи качества. Те са от собствени лозя, от производители, доказали себе си през годините. От всички регистрирани у нас 390 винарски изби, от тях 120 изби посрещат туристи в дегустационни зали и предлагат дегустации, което е основата на винения туризъм. 

"За България трябва да направим така, че да се рекламира като място за винен туризъм, след това да говорим за Пловдив като столица на виното, първо България после районите", каза Кодукова. По думите й днес вече има осъзната нужда от организирани винени турове от туристите от чужбина и от страната ни. 

"Българското вино в чужбина бе със сринато реноме, днес възвръщаме позиции", отчете експертът.

"Пловдив има прояви и преживявания, които срещат туристите с винарите, имаме дефилета, както и изложения, които са много търсени, Пловдив разполага с капацитет да реализира подобна голяма конференция", допълни Кодукова. Енологът посочи, че по-младото поколение се обръща към по-здравословни навици и ЕС акцентира над това, че алкохолът е вреден. 

"По-младите хора днес живеят по-здравословно, което съответно води до спад на продажбите. Тази тенденция се откроява не само във Франция и България, но и по целия свят. От друга страна виното и лозарството хранят много семейства и с лекота е трудно да се закрие този бизнес, но това е проблем най-вече за консумацията на вино в световен мащаб", поясни Красимира Кодукова. 

По публикацията работи: Живка Танчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Руси Чернев в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..

обновено на 02.05.25 в 17:03

За вода от Арда Гърция трябва да ни компенсира с ток през зимата

Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..

публикувано на 02.05.25 в 17:00
Диана Георгиева

БАПЗГ ще отстоява пред НЗОК да е в помощ на пациента

Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес.  Според Диана Георгиева -..

публикувано на 02.05.25 в 16:26

Социалните медии влияят негативно върху журналистиката

Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..

публикувано на 02.05.25 в 15:56

Има опасност пенсионната система да стане недостъпна

Увеличение на вноските и възрастта за пенсия ще влоши достъпа до пенсионната система и има опасност да я направи недостъпна за тези, които добросъвестно изпълняват условията. Това от своя страна е социална несправедливост. Това заяви бившият социален министър Христина Христова по повод обсъжданата пенсионна реформа.   Тя припомни, че и в..

публикувано на 02.05.25 в 10:36