Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в породно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни сътрудници. 

Днес там работят научни сътрудници по направления на изследвания в областта на селекция и технология в говедовъдството, овцевъдството, растениевъдство и пчеларство. В Експерименталната база се отглеждат говеда, крави и овце от Каракачанската и Цигайска порода, кошери от Българската медоносна пчела, опитно поле с картофи и алтернативни култури – ягоди, малини, арония, касис, разполага се с ливади и пасища. 

В базата се съхраняват овце от каракачанска, цигайската породи и Българската медоносна пчела. 

На Гергьовден директорът на Центъра проф. Цонка Оджакова сподели, че мисията им е да запазят ценните генетични качества на местните породи овце, които са най- подходящи и за региона на Родопите, за разлика от високодобивните, които се внасят от чужбина. По думите й това трябва да е и кауза на държавата.

Овцевъдството е труден поминък, а демокрафския проблем е сериозен, коментира проф. Оджакова.

Трудът в животновъдството е по- непривлекателен, нама компетентни хора, субсидиите не са равномерно разпределини. Ако това се регулира, нещата могат да се обърнат, защото България е страна, подходяща за отглеждане на животни.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07

„Дефиле Вино и гурме“ 2025 - срещи с виното и добрата храна

Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..

публикувано на 05.05.25 в 10:35