"Декларацията ни е подписана от 40 преподаватели, но със сигурност тя се подкрепя от много повече, чиито подписи не намериха място сред изброените. Това каза по Радио Пловдив доц. Димитър Деков от Юридическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски" за декларацията на преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ по повод предложения от президента Радев референдум за въвеждане на еврото от 2026 г.
Припомяме, че според подписалите се "свикването на противоконституционен референдум, съзнателно или не, цели суспендиране на българската Конституция".
"Това е изцяло принципна, академична позиция, която цели да се придържа към обективните реалности, в които се намираме в момента", коментира Деков.
Той припомни, че в началото на миналата година имаше решение на Конситуционния съд, в което подробно се анализира целия процес на присъединяване на България към Еврозоната. В него са изложени и съображенията защо такъв тип референдум по този въпрос не може да се провежда в България.
"Най общо, Конституционният съд приема, че целият процес на въвеждане на еврото е резултат от един по-голям процес на членството на България в ЕС. И ние като страна сме предприели и извършили всичси необходими действия, които се изистват, за да бъдем членове на Еврозоната", поясни Димитър Деков.
Той добави, че въпросът за допитването, предложен от Радев, е различен от този на "Възраждане", за който КС се произнесе, но с основния си смисъл, целящ да постави времево ограничение за членството, също се отнася към тълкуването на съда.
"А то е, че това би представлявало дописване на поетите от България международни ангажименти и на подписаните международни договори", припомни той.
Димитър Деков отчете и факта, че искането за референдум идва в момент, когато се очаква крайното решение и след като страната ни е извървяла пътя на серия изисквани процедури.
"И когато се поставя въпроса дали искаме еврото от 2026 г. при положение, че ние вече го въвеждаме, това означава да кажем, че искаме да се върнем в началото на целия процес. И това след като държавата е анонсирала своите международни парньори, че тя е готова да приеме еврото. Тоест, ние нарушаваме тази международна процедура, която в момента завършва", описа ситуацията Димитър Деков.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..