Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двамата лекари са помогнали на 75 пациенти

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят. 

Младите лекари са студенти на проф. д-р Елена Фиркова, дм, Еразъм координатор на МУ-Пловдив. Тя намира за особено ценно, че младежите са избрали да работят pro bono за населението в Африка, където лечение практически липсва.

"Споделяме история на младите лекари за тяхната грижа и съпричастност към обществото. Искаме да вдъхновим много други колеги, ние реално лекуваме в МУ, но у нас, в България и по света има хора, които се нуждаят от грижа, която не могат да заплатят", посочи проф. Фиркова. Тя планира да замине и да работи  безплатно, заедно с тези и още студенти в Камбоджа, още през следващата година.

Здравеопазване в Гамбия практически липсва, казаха двамата медици - доброволци. Те са били седмица в тази държава, и посочиха, че липсват лекари и стоматолози в селищата и градовете извън столицата Банджул. Коренното население там редовно използва екстракти от растения моринга и денгидек, защото се налага сами да лекуват малария. Правят отвара от листата и я пият, това е лечението в 21 век., разказа Фараз Ахади.

Той и неговият колега отчитат, че голяма част от населението страда от проблеми в зъбния статус, защото самолечението не помага при гангрени. Много хора в Гамбия губят рано живота си, като средната възраст на пациентите, на които са помогнали е 30 - 35 години. 

Двамата стажант лекари са посетили здравен център „Джахали“, който се намира на 300 км от столицата. Там се регистрират и лекуват 75 пациенти, на които им се е налагало да пътуват до Банджул за помощ. Голяма част от хората в Гамбия не могат да си позволят лечение. Там не са чували за четка и паста за зъби и са приемали подаръците с благодарност. Населението използва издялани пръчки от дърво като четки за зъби.  

Предвижда се в бъдеще да се организират практики и в други държави от Третия свят като Непал и Намибия. 

На 2 юни в Пловдив пристига президентът на фондация „Орална хирургия без граници“ – д-р Идрис Наджафи. Ще бъде обсъждано сътрудничеството и разширяване на дейността с България. Ще се търсят и спонсори за базисна и качествена стоматологична помощ и обучения. Социалната чувствителност в днешно време е притъпена, а добрият пример може да запали още последователи, вярват от МУ-Пловдив.

Вижте снимки и информация (на английски език) за посещението на Мунтазар Али Залими  и Фараз Ахади в прикачения файл  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварният трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от  2010 година до Тешел, което и до днес..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50

Българският бизнес е готов от години за еврото

"Българският бизнес е готов от години да приеме еврото. Това показват включително и нашите данни от годишната анкета, която правим". Това каза заместник-председателят на Българската стопанска камара Станислав Попдончев. Днес Асоциацията на организациите на българските работодатели, част от която е и БСК, излезе с позиция, отправена към президента..

публикувано на 13.05.25 в 16:07