В момента в направление „Здравни грижи“ на Медицинския университет в Пловдив, в което се обучават медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти, има 1182-ма студенти, голяма част от които са бакалаври – медицински сестри и акушерки.
"Общо в България се обучават около 7200 такива специалисти. Част от тях ще стават медицински сестри. Но според статистиката малка част от завършващите остават да работят в болниците, а причините са, че възнагражденията са относително ниски, а образованието, необходимо за тази професия е сравнително високо", посочи Георгиева. По думите й то е около средното за страната, но това са хора, които не работят само на едно място и натовареността им е изключително голяма. Налага им се да поемат дълги, тежки смени, защото няма кой друг да ги поеме. Упражнява се много интензивен физически труд. Освен това много сестри специализират допълнително, но липсват педиатрични или реанимационни сестри, тъй като те не са много добре платени и не са предпочитани от студентите.
Според Георгиева това означава, че са нужни много повече бройки, за да се запълни дефицитът на кадри в България в момента. По думите й съотношението между лекари и медицински сестри у нас също говори за липсата им.
"На национално ниво съотношението между лекари и сестри е под единица. Т.е. лекарите са повече от сестрите, а това не е нормално съотношение за никоя държава. В Европейския съюз съотношението е 1:2,5, т.е. на един лекар се падат по 2-2,5 медицински сестри. Представете си колко много сестри у нас липсват, за да се извършва някаква нормална здравна услуга в болниците", коментира тя.
В момента медицинските сестри трябва да учат 4 години, за да получат квалификация за обща медицинска сестра и да покрият 4600 часа обучение. Но според Петя Георгиева това е прекалено дълъг срок за обучение, защото в България има дефицит на сестри, а този тип персонал е на доста висока възраст. Тя допълни, че в много от страните в Евросъюза обучението на медицинските сестри е 3 години и това не се отразява негативно на здравната услуга.
Според Петя Георгиева преди години професията беше доста добра като кариера, защото тогава след завършване на образованието си, студентите научаваха чужд език и отиваха да работят в чужбина, за да издържат семействата си тук.Но сега миграцията започва да се ограничава, а и има медицински сестри, които идват в да работят в България от държави извън ЕС. По думите й практиката показва, че при тази професия почти няма безработица и у нас, и в чужбина. Но тази професия не е престижна за учениците, които завършват.
"Трябва да се работи в посока подобряване на условията на труд във всяка една болница, които за голяма част от медицинските сестри са изключително тежки. До голяма степен това зависи от директорите на лечебните заведения така и от политиката на Министерството на здравеопазването", подчерта Георгиева.
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..
Работещите в Радио Пловдив се включват в националния протест на БНР, БНТ и БТА с искане за увеличение на заплатите. В 12 часа пред сградата на радиото и телевизията представителите на трите медии ще демонстрират недоволството си от ниското заплащане. В същия час митинг под надслов „Трудът в медиите има стойност“ ще блокира кръстовището..