Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерното лидерство търси разбирателство, а не разделение

Темата с еврото е обект на силна политическа злоупотреба

Това един президент да решава вътрешно - политически проблеми през интервюта за чужди медии е проява на "изключително лош вкус"

За общественото разделение по отношение на влизането в еврозоната, обилно поливано от дезинформация и политически хазарт, разговаряме със социолога Даниел Стефанов.  След решението на КС, което допусна за разглеждане само едни от въпросите на президента Румен Радев за референдум,  той коментира и отговорът му през интервю за CNN.

По думите му това един президент да решава вътрешно - политически проблеми през интервюта за чужди медии е проява на "изключително лош вкус". Журналистът Ричард Куест се занимава с това какъв е бизнесът по света, но не получава послание  от рода "инвеститори, елате тук", а коментари по вътрешната политика. Представете си колко е сбъркано това, каза социологът.

По отношение на самия референдум за еврото, който няма да се състои, Даниел Стефанов обясни, че допитванията не само, че не са по- висш инструмент на демокрация от парламентарното представителство, но и са инструменти за създаване на разделения.

Проблемът с оттеглянето на обществата от политиката е глобален, а у нас е още по- остър, защото няколко години властта беше така разпокъсана, че остави впечатление, че единствената власт е непубличната.

Властта трябва да започне да обръща внимание на това, което гражданите искат, да се грижи за интересите им. В  средата, в която сега е светът, в която общественото мнение се мени за минути, ни трябват политици, които знаят какво искат и къде отиват.

"Те трябва да започнат да търсят консенсуси, това е съвременното лидерство", каза Стефанов.

По отношение на страховете за въвеждане на еврото най- сериозан е политическия проблем. Тази тема е предмет на сериозна политическа злоупотреба, смята социологът.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24