Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . 

Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често подчертава значението на родния град, като източник на енергия и вдъхновение в сценичната му работа. Известен с многобройните си роли на театралната сцена, в телевизията и киното, той е едно от най-разпознаваемите лица в българската култура. Работил е в Народния театър „Иван Вазов“, Сатиричния театър, Театър „Българска армия“ и други водещи културни институции, посочиха от Общината. 

Христо Мутафчиев е активен обществен деец. От 2005 г. е председател на Съюза на артистите в България и последователно защитава правата на хората на изкуството.  Носител на множество награди за принос към изкуството и културата, включително орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – първа степен, пише в съобщението на Община Карлово. 

За носител на Наградата на Карлово за 2025 г. бяха номинирани още: Румен Стоянов – ръководител и режисьор на театър „Елена Снежина“ при НЧ „Васил Левски – 1861г.“ и Чонка Енева – дългогодишен член на комитет „Васил Левски“, журналист и културен деятел, се посочва още в съобщението.

Наградата на Карлово по традиция се връчва всяка година в навечерието на 18 юли – годишнина от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Присъжда се на дейци от община Карлово, страната и чужбина, свързали творчеството и дейността си с града на Апостола. Тя е израз на почит и преклонение пред делото на Васил Левски. Носителят на наградата бе определен от комисия, назначена със заповед на кмета, с председател заместник-кметът Антон Минев, припомниха от Община Карлово.

Миналата година носител на Наградата на Карлово стана българският актьор Васил Банов, който също е роден в Карлово. Васил Банов си отиде през април тази година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41