Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистиката е пълна с грешки

Много думи се печатат на хартия, но далеч не всичко е истина...
Снимка: Архив

В съдържанието на журналистика, което е окупирано от клюки, интереси и реклама, няма как да научите нещо, което ви интересува, но със сигурност ще чуете нещо "интересно". Журналистиката обаче не е махленска история, а информация в полза на обществото. За стандартите в професията и нивото на медиите, разговаряме в "Радиоприемница" с колегите Иво Никодимов от БНТ и Александър Райчев от БНР.

Състоянието на журналистическата професия се определя според това - дали тя се осъществява в обществени или търговски медии, но със сигурност си заслужава критиките, защото в ефир излизат неподготвени колеги и материали. Често не се вниква в проблема и движението е по повърхността на темата.

В обществените медии се поддържа професионален стандарт с предоставянето на гледни точки и се забелязват професионални баланси. Големият проблем на обществените медии е начинът на финансирането им. Трябва да се намери формулата, по която обществото да плаща за такива медии, а не те да зависят от настроението на финансовия министър.
След поколението на добре подготвените колеги, които могат да погледнат събитията в дълбочина, журналистиката премина в полето на жълтите и кафявите медии, в полето на скандалите.
Според Иво Никодимов след демокрацията се е развила и модерната журналистика, която отговаря на съвременните методи на комуникация. За съжаление обаче се предава сензационната журналистика, която разчита на природата на човек да търси клюката.

Най-големият проблем на търговските медии е липсата на прозрачност за собствеността. Освен това журналистиката е според интересите на собствениците им. А техните интереси диктуват необходимостта да бъдат близки с политиката, смята Иво Никодимов.

Според Александър Райчев от Програма "Христо Ботев" на БНР четвъртата власт трябва да помага на хората, да е в услуга на обществото. В момента обаче в професията има липса на разследвания и отдалечаване от хората. Фонд "Радио и телевизия" потъна, но е време обществото да си плаща за медийна услуга, за да може да има ниво и коректив в професията.

Какво се крие зад информацията, която стига до хората? Това е въпрос, който трябва да си задавате, когато получавате информация от медия.
Александър Райчев препоръчва на аудиторията да си дава сметка за събеседниците, които представят дадена тема и за нивото на колегите, които представят информацията. Трябва да се избягват всякакви политически нюанси, за да се върне доверието на хората към нас.
В дневния ред на развитие на професията е защитата на журналистическия труд.
В момента СБЖ инициира нормативен документ, чийто финал не е ясен, предвид политическата ситуация.
Друг проблем е Етичният кодекс, който някои медии са подписали, други - не. Често това са едни преписани правила, които даже не се спазват, но със сигурност хвърлянето на ябълки не е журналистика.
Чуйте и вижте повече.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56