Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емилия Иванова: Предизвикателствата пред българския учител се увеличават с годините

Националната търговско-банкова гимназия и пръвоприемник на Търговската гимназия, създадена през 1912 г. от Търговско-индустриалната камара, която сега е Българската търговско-промишлена палата. Тогава първият учебен ден не е на 15 септември, защото по това време е била Балканската война и повечето учители са били на фронта, както част от учениците. Първият учебен ден тогава е бил на 25 февруари 1913 г., като на тази дата се чества и празникът на училището днес, разказва Емилия Иванова - директор на Националната търговско-банкова гимназия в София.

Търговската гимназия е първото училище, в което се създава т.нар. учебна кантора. Това е първообраз на учебните предприятия, които развиваме почти 80 години след като са открити. Учебното предприятие е място, където учениците се учат практически да правят нещата, които ще трябва да правят, когато завършат.

В началото търговската гимназия е била само мъжка, след 1933 г. се създава девическият отдел и започват да учат двете училища в сградата на ул. “Розова долина”, където в момента се намира Националната стопанска гимназия, разказва Иванова.

Това е най-голямата гимназия в цялата страна с най-старото настоятелство, създадено през 1998 г. Само в гимназията се изучават някои специфични специалности като “Банково дело”, “Застрахователно-осигурително дело”, “Оперативно счетоводство”, “Бизнес администрация”, “Икономическа информатика”, “Електронна търговия”. Изучават се интензивно (с 18 часа седмично) и английски, немски, френски, испански и руски език. Годишно в гимназията се приемат деца за 10 паралелки. В училището работят 85 преподаватели като 80% от тях имат научна степен или висока степен на професионална квалификация.

Според Иванова предизвикателствата пред българския учител не намаляват, а се увеличават с годините. Всичко това е свързано с усложняването на обществения живот и затова българското училище трябва много бързо да наваксва и да става по-модерно. Основният проект, който изгражда имиджа на гимназията, е проектът интегративно-практическо обучение.

Тази година общият успех на завършилите гимназията е Много добър 5.46, което е близо до отличен. 48% от учениците са отличници и има 196 пълни отличници, а стипендиантите са 786. Учениците влизат в гимназията след положени успешно конкурсни изпити - тестове по български език и математика, като в бала участват и оценките по двата предмета от свидетелството за основно образование. В гимназията учат деца от цялата страна.

Училищното настоятелство в гимназията е от 1997 г. и е създадено от група ентусиазирани родители. Настоятелството има и благотворителна функция. Всяка година се събират чрез базар средства за децата сираци, които са около 100 в гимназията и те получават благотворителни коледни и великденски стипендии. На миналогодишния коледен базар, например, са събрани 11 хил. лв. В гимназията има и ученически съвет, организиран от самите ученици, които могат да участват на заседанията на педагогическия съвет, когато се разглеждат въпроси на ученическото самоуправление.  Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.12.24: Само нещо мащабно би възпалило гражданите за протести

Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..

публикувано на 04.12.24 в 18:10
Снимки: BG Бъди активен

След кампанията "Ден на спорта в училище" много от децата ще се движат повече

Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..

публикувано на 04.12.24 в 17:25

Червенофигурната керамика от некропола на Аполония Понтика "разказва" за представите на античните хора

В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..

публикувано на 04.12.24 в 16:59

Цената на кафето ще остане висока, но няма да се покачва

През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..

публикувано на 04.12.24 в 16:35
Проф. Георги Димитров

Проф. Георги Димитров: Регулациите в социалните мрежи засега са единствено тези, които платформите си наложат

Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..

публикувано на 04.12.24 в 15:30

БНР с две номинации за наградите "Даниела Сеизова - В името на живота" 2024 г.

Журналистите от БНР - Гергана Хрисчева и Мая Данчева са сред номинираните за годишните награди "Даниела Сеизова - В името на живота" 2024 г. Организатор на традицоинното събитие е Федерация "Български пациентски форум". Гергана Хрисчева, журнарист в Дирекция "Дигитални програми" на БНР е номинирана за подкаста на БНР "В центъра на..

публикувано на 04.12.24 в 15:24
Водещата Гергана Пейкова с режисьора Димитър Коцев - Шошо

По-флуидните хора са ми по-интересни

Кой ще те спаси, когато целият ти свят отива на кино? Кой ще те обожава? Кой ще те вълнува? Три млади жени търсят отговорите на тези въпроси в новия филм на режисьора Димитър Коцев – Шошо - "Отговор на всички въпроси". Остава отворен въпросът и какво да правим с хората, които имат отговор на всички въпроси. “С тях разговорът е излишен. Те могат..

публикувано на 04.12.24 в 15:08