Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За по-чист въздух в ЕС

Снимка: Архив
Европейските регулатори на околната среда оповестиха в средата на октомври, че въздухът в България е най-мръсният в Европа заради високата концентрация на въглероден оксид и серен диоксид. Пет български града са начело в мрачната класация. Един от начините за подобряване качеството на живот е в инвестиция в обществения транспорт, подчертава Майкъл Крамер от групата на Зелените от Европейския свободен алианс

Транспортът в Европа създава 30% от емисиите въглероден двуокис в атмосферата. В градовете без други замърсители с емисиите на транспорта се дължат 70% от емисиите въглероден двуокис. Затова или трябва да променим начина на придвижване в градовете, или няма да спрем промяната в климата.

В избрания за европейска екологична столица на годината френски град Нант специална програма предлага да се откажете от ползване на стария си автомобил в замяна на безплатен обществен транспорт за определен срок плюс наем за колата. Автобусите на градския транспорт са през 5-6 минути, в натоварените часове трамваите се движат през 3 минути. ако сте се отказали от твърде стария си автомобил, за седмичното пазаруване може да наемете кола под наем за 2-3 часа. В Нант можете да наемете и велосипед от стоянки, осигурени от градската управа. Кметството си е поставило за цел до 2020 година да намали емисиите вредни газове с 30% спрямо 2003 година, което е доста над общоевропейските цели за този период. Все пак не обходимо е да подчертаем, че в Нант живеят 600 хил души, тоест не особено голям град. Неговият пример би изисквал доста по-мащабни инвестиции за големите европейски градове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15

Великата хималайска пътека и новата книга на словенските алпинисти сем. Щремфел

"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..

публикувано на 23.06.25 в 12:14

Да изпееш тайнство

Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..

публикувано на 23.06.25 в 09:39