Президентът Росен Плевнелиев критикува начина, по който правителството разпредели 500 милиона лева за развитие на регионите. Държавният глава смята, че ефектът ще е по-голям, ако парите бяха насочени към строежа на автомагистрала "Хемус" и тунела под Шипка.
Разбира се, министър-председателят и съответно ресорните министри трябва да дадат своите обяснения на база на какви обективни критерии са разпределили тази гигантска сума - 500 милиона лева. Едва ли това може да стане за три дни, както се е случило, едва ли може да стане по обективен начин, когато за толкова кратък срок са разпределени толкова много пари. Аз ако бях на тяхно място, щях да направя нещо много елементарно. Тези 500 милиона лева щях да ги дам да се случи магистрала "Хемус" и тунелът под Шипка. Резултатът щеше да бъде много по-голям за цяла България.
По-рано и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изпрати писмо на премиера Пламен Орешарски с покана да обсъдят как са разпределени парите по Програмата за развитие
Управляващите готвят законите в сектор "Сигурност" под масата, без съгласуване с президента, посочи Плевнелиев:
Чувам, че ще ми отнемат конституционни права, чувам, че ще ми отнемат права, зададени по закони, и се питам, а някой ще се сети ли да съгласува с държавния глава тези закони и на коя фаза - отново в последния момент под масата или така, както през 2012 година се разбрахме, а именно в пълен консенсус. Ще ми бъде много интересно с какви аргументи и господин Станишев, и господин Местан, и господин Цветлин Йовчев ще се отметнат, ако се отметнат, от собствените си думи през 2012 година, когато имахме Консултативен съвет по национална сигурност по пакета закони в сектор "Сигурност".
Плевнелиев очаква при дебатите по вота на недоверие да се набележат мерки в сектор "Сигурност".
Президентът не коментира лансираната от лидера на БСП идея за референдум за данъчната система, но призова парламента да започне работа по предложението заедно с евровота да има допитване за изборните правила:
Дебатът започва да се случва. Очаквам от Народното събрание да уважат не само мен, но и милионите българи, които показаха, че това е важен приоритет за тях и да стартират съответното разглеждане в парламентарните комисии.
Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, съобщи Би Ти Ви. "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни", написаха близките му. Иво Христов страдаше от неврофиброматоза тип..
Община Плевен подписа още 27 важни за Плевен и малките населени места в общината споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) за финансиране на общински проекти със средства от държавния бюджет. Един от тях е за основен ремонт и преустройство на сгради в "Приют за безстопанствени кучета". Общата стойност е..
Два трилиона бюджет или средно 1,26% от брутния национален доход на ЕС предлага Европейската комисия за периода 2028-2034-та година, съобщи председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен. Същевременно изчисленията по предложената схема показват, че става дума за 1.816 трлн. евро. Цифрата 2 трилиона бе обявена и от фон дер Лайен, и преди..
Моряци на гръцкото пристанище Пирея организират поредната блокада, за да не се натоварят контейнери с боеприпаси за Израел. Синдикатът на гръцките моряци, активисти на леви партии и много граждани се събират на пристанище Пирея. Имат информация, че тази вечер ще се товарят боеприпаси за Израел. Недоволните заявиха, че проверяват всички..
Богата програма с театрални постановки, литературни вечери, изложби и музикални събития обещава продуцентът на фестивала "Арт поток" в Царево и Лозенец Димитър Тодоранов. "На 18 юли ще ни гостува Мариус Куркински, който прави нещо специално за фестивала . На 19-и са "Комиците" с нов формат. Здрава Каменова ще участва в театралната..
Русия атакува Украйна със стотици дронове късно снощи и рано тази сутрин. Местните власти съобщават за една жертва и повече от 20 ранени от мирното население, както и за значителни материални щети. Парламентът в Киев гласува оставката на правителството начело с Денис Шмигал и чувствително увеличение на военния бюджет. Кремъл: Новите..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса по-високи. Август в София е с 2 градуса по-топъл и като прибавим повечето бетон, картината става по-гореща отпреди, каза климатологът Симеон Матев в интервю пред БНР. В предаването "12+4" той..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..