"Войната говори твърде дълго, чухме нейните истории - сега е време да чуем историите, които ни разказват Любовта, Изкуствата, Музиката.... а не политиката" В уникалната атмосфера на посланието от този дебютен ливански филм, а оттам в историята и настоящето на Ливан, сега ни потапя интервюто, което Ирина Недева направи с младия ливански режисьор Джо Бу Еид.
Преди звука на войната чуваме токчетата на високи, елегантни женски обувки в ярко червено. Този звук се откроява въпреки църковната камбана, тих, но ностойчив той се промущва през ушите ни, и войната...остава далеч. Ливан - 1982 г. - отново разстърсен от вълните на гражданската война, която започва през 1975г. и до 1990 води наброява 120 000 убити, 20 000 безследно изчезнали, и близо 800 000 ливанци - емигранти. Една дълга война... вътрешна и външна. Война, която избухва заради преместването на въоръжените отряди на ООП през 1970 г. Война вътре в Ливан, в която се оказват замесени всички външни сили -на съседните Йордания, Сирия, Израел.... Да се надява човек покрай тракането на оръжия да чуе тракане на точкетата на дамски обувки прилича на абсурд. Но не и според Джо Бу Еид - режисьорът.....заченат в същата тази 1982г... когато Израел бомбардира Бейрут заради паластинската заплаха идваща от Ливан.На английски заглавието на филма е "С токчета на война" казва Джо Бу Еид - режисьорът на най-гледания филм в Ливан за 2013г., отличен с наградата “Talent to Watch” на престижния филмов фестивал във Вашингтон, ДС. В английския израз се крие още едно значение - "На ръба на война", а ако го четем буквално и през френски превод стигаме до парадокса "да воюваш с обувки с високи токчета", нещо като войната на жените. Джо Бу Еид допълва, че българският варинат "на война само по пола" е също интересно хрумване на фестивала "Киното на Близкия Изток и Северна Африка" организиран от сдружение "Позор". Филмовият фестивал се провежда в София през февруари 2014г. за шести породен път.
За Джо Бу Еид това е ключът към неговите търсения. Неговата амбиция е да накара войната да заглъхне и да отстъпи място на любовта. Защото любовта е способна да обяви война на войната.
"Опитах се да накарам войната да замълчи. Да дам шанс любовта да говори повече. Това е филм за любовта повече отколкото за войната, особено като знаете, че действието се развива през 1982г. по време на израелската инвазия в Бейрут".
Режисьорът си познава историята на Ливан. А ние можем да проверим в дебелите книги. Войната в Ливан започва като вътрешна гражданска, но прераства и в междусъседска след убийството на израелския посланик в Лондон през юли 1981г. Тогава Израел започва операцията "Мир за Галилея", начело с тогавашния министър на отбраната Ариел Шарон - израелският политически и военен лидер, с когото светът се раздели само преди седмица....
Това не е просто филм, базиран на истинска история. Това е историята на зачеването на самия режисьор: "Това е историята на моите родители. Всеки познава детското нетърпение да реконструира историята на родителите му, довела до неговото зачатие...Детето, което толкова настойчиво иска да присъства някак, макар и невидимо на сватбата на неговите родители...детото което иска да си представи или да присъства на първата им целувка, на първите мигове на тяхното съприкосновение... за това е филмът ми..." споделя Джо Бу Еид който е роден през 1983 година. "Само малка част от моето поколение са израснали в една къща,точно заради войната, и заради непрекъсната промяна на градовете, точно заради бягството от продължителната гражданска война. Почти никой няма образ на роден дом в главата си". Точно затова филмът "На война само по пола" се опитва да възстанови образа на изгубения роден дом: "Опитах се да възстановя този изгубеният си роден дом, изгубената си родина.....LOST HOMELAND... и да го трансформирам в една поетична приказка".
Историята на самия Джо е точно такава. семейството на неговата майка е от светски настроени християни-католици. Те се евакуират от Бейрут в село в къщата на християни-маронити, където единият син учи за монах. Майката на Джо се влюбв в младия мъж. Чувствена, прекрасна, съблазнителна, тя го отвоюва от войната, от църквата, от консервативното му семейство, което гледа с недоверие към наемателите от Бейрут заради техните светски левичарски нагласи. "Може би Западът мисли, че основният ни проблем е съжителството на християни и мюсюлмани. Но това не е така. Даже и двама души да са от една и съща вяра, ако имат различни политически възгледи- леви или десни - това може да породи конфликт".
Малките проблеми под масата са по-важни за разбирането на Ливан ни казва Джо Бу Еид и допълва: "В Ливан няма черно-бяло. Няма добро и лошо ясно отделени. Всеки знае, че даже да вярва в нещо и в него може да има нещо грешно. Историята ни също е такава. Като гледаме последните 30 години - едни и същи са проблемите....". "Това не е точно война - но не точно и мир".
Според Джо Бу Еид ако беше чиста война щеше да има ясен край, промяна, революция, връщане към нормалност. Докато в Ливан е друго: "Живеем ден за ден, мислим, че всичко е наред, но всеки месец има убити". Като при атентатите неотдавна. Този полу-мир, полу-война е проблемен според режисьора. Това е заплахата за цветовете на Ливан, нашествие на полутоновете, нашествие на мръсно-сивия цвят на войната. А на въпроса на Ирина Недева къде младият режисьор вижда заплахите за ливанското общество в ливан днес - опасява ли се от пренос на конфликтите от Арабската пролет, от сирийската драма, от полестинската драма, от Израел, от Йордания, от Хизбула, режисьорът отговаря: " Честно казано от моята гледна точка, моите опасения не са свързани нито със Сирия, нито с Израел,нито от Иран, нито със Съединените щати, Която и да било "Велика сила" не може да навреди толкова на Ливан, колкото самите ние вътре в Ливан, ако позволим разделението да ни обхване. Единственият ми страх днес е свързан с разделението между сунити и шиити, между християни и мюсюлмани, между самите християни, защото християните са разделени наполовина политически, едната половина са с шиитите, другата половина са със сунитите. Това може и да пази равновесието, но ако разломът между шиити и сунити стане по-дълбок тогава може да стане по-лошо, отколкото е".
Защо обаче въпреки всичко това младият ливански режисьор е оптимист за бъдещето на Ливан чуйте от интервюто на Ирина Недева с Джо Бу Еид в звуковия файл.
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..