Българинът, който 50 години изпращаше от Лондон до България "думи по вятъра" се завръща с гласа си в ефира на БНР. Веднъж месечно, в продължение на шест месеца до началото на 2015 година ще чуваме фразата, с която той десетилетия започваше предаванията си от ББС - Лондон: "Пред микрофона е Петър Увалиев..."
Определят Петър Увалиев така: "интелектуалецът, за когото българското не беше занаят, беше му инат." Той е емигрантът, който вярваше, че България и Европа са неделими.
Новата рубрика започва да се излъчва на 21 май 2014г. в предаването "Хоризонт до обед" с автор Ирина Недева. В същия ден рубриката ще се повтори и по програма "Христо Ботев", а в следващия месец рубриката ще бъде направена от Александър Михайлов и съответно - първо ще се излъчи в ефира на програма "Христо Ботев", а след това и на вълните на "Хоризонт". Аудио архивът от ББС - Лондон и Златния фонд на БНР ще възкресят спомена за големия български интелектуалец емигрант, а авторите Ирина Недева и Александър Михайлов ще търсят резонанса на отминалата епоха в съвременността и днешното време.
На 12 януари 2015 г. се навършват 100 години от рождението на Петър Увалиев (познат и като Пиер Рув) - майстор на българското слово, незабравим глас в радио-ефира, изкуствовед, учен, филмов творец, един от най-влиятелните български емигранти-интелектуалци през 20 век.
Българското национално радио започва тази съвместна рубрика между програма "Хоризонт" и програма "Христо Ботев" заедно фондация „Увалиеви” с покана да си спомним за Петър Увалиев и да предадем посланията му на идните поколения.
Можете за участвате и Вие - споделете спомени, изпратете писма, снимки или други документи, свързани с Петър Увалиев, ако имате такива във вашите семейни архиви, на е-мейл адрес: uvaliev@bnr.bg или по пощата до БНР, бул. Драган Цанков 4, София 1040 за рубриката "100 години от рождението на Петър Увалиев" или до авторите: Ирина Недева /програма "Хоризонт"/ и Александър Михайлов /програма Христо Ботев/.
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..