Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски конгрес за затлъстяването обръща внимание на т.нар. "Балканска диета"



Европейски конгрес за затлъстяването се провежда в България.  Д-р Теодора Ханджиева-Дърленска  от Катедрата по фармакология и токсикология на Медицински Университет - София, е автор на презентацията за т.нар. "Балканската диета в лечението и превенцията на затлъстяването". Сравняват балканската със средиземноморската диета. Скорошни проучвания покават, че традиционната Балканска кухня от края на 19и век и наалото на 20и век се доближава до Средиземноморкста диета. Трандиционните елементи на Блаканската диета отговарят на основните изисквания за зравословно хранене. Балканската диета съдържа видоко-активни антиоксиданто като резвератрол и пикногенол, алфа-токоферол, аскорбинова киселина, бета-каротен, селен, биофлавоноиди и много други биологично-активни вещества. Със своето богато съдържание на разнообразни хранителни вещества Балканската диета е подходяща в превенцията и лечението на наднорменото тегло и затлъстяването.

Важно е не само качеството и състава на храната, но и традиционния начин на приготвяне. Например когато лукът се удря в масата, както са го правели нашите баби, това всъщност засилва някои негови ключови свойства.

Д-р Ханджиева-Дърленска също така споделя новостите в полето на диетологията и храненето на фона на все по-разрастващия се проблем със затлъстяването.

Според проведените изследвания, хората, които ядат повече от две порции бял хляб на ден са изложени на 40% по-висок риск от наднормено тегло / затлъстяване в сравнение с тези, които имат по-ниска консумация на бял хляб. Друго проучване показва, че задължително етикетиране на менюто няма да намали социално-икономическите различия в наднорменото тегло и затлъстяването.

Продължава и тенденцията в страните с висок доход, по-бедните хора (с по-ниско социално-икономическо положение )  да имат по-висока честота на затлъстяване и консумират бърза храна по-често, отколкото тези с по-високо СИП.

Друго ключово изследване показва как Индексът на телесна маса на майките влияе върху свръхтеглото и затлъстяването при малките деца.

Връзката гени - затлъстяване си остава една от най-интересните за нучните изследвания.  Ново проучване, представено на тазгодишния Европейски конгрес по затлъстяване в София, България, показва, че ограниченият прием на наситени мазнини от хората с висок генетичен риск от затлъстяване може да помогне да се предотврати тези хора да затлъстеят.  - взаимодействията между ген и режим на хранене,

Цялото интервю на Ирина Недева с д-р Теодора Ханджиева-Дърленска можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

42 души са били задържани по време на снощния антиправителствен протест в сръбския град Нови Сад

42 души са били задържани по време на снощния антиправителствен протест в сръбския град Нови Сад, съобщи министърът на вътрешните работи на западната ни съседка. Полицията е използвала сълзотворен газ, за да разпръсне тълпата. Няколко хиляди души протестираха в Нови Сад късно снощи с настояване за предсрочни избори, в рамките на поредица от..

публикувано на 06.09.25 в 13:45
Киър Стармър

Депутати от Лейбъристката партия настояват Стармър да не се среща с израелския президент Херцог

Британският премиер Киър Стармър е подложен на натиск от депутати от собствената му Лейбъристката партия да не се срещне с израелския президент Исак Херцог, който се очаква да посети Лондон следващата седмица, съобщи вестник "Таймс".  Посещението на Исак Херцог предизвика възмущение сред някои депутати на фона на засилените атаки срещу град Газа от..

публикувано на 06.09.25 в 13:39
Съединението - дипломатическата битка за България

Доц. Алека Стрезова: Българските дипломати остават едни от позабравените герои на Съединението

Българските дипломати остават едни от позабравените герои на Съединението. Това обясни пред БНР доц. Алека Стрезова. Тя представи най-новата си книга - "Съединението - дипломатическата битка за България". "То е предшествано от няколко съединистки акции, които са свързани с изяви на българската дипломация.   Бих откроила д-р..

публикувано на 06.09.25 в 13:30

В Кипър обсъждат приоритетите на предстоящото председателство на Съвета на ЕС

Европейският бюджет за следващия 7-годишен период, общата селскостопанска и кохезионна политика, миграцията са сред основните приоритети на започващото на 1 януари догодина шестмесечно председателство на Кипър на Съвета на ЕС. Подготовката за него е основна тема на срещата, която правителството провежда днес в президентската резиденция в планината..

публикувано на 06.09.25 в 13:21
Младен Влашки

Младен Влашки води пловдивчани по литературните маршрути, свързани със Съединението

В Деня на Съединението в Пловдив се извършва обиколка по маршрута на събитията, разиграли се преди 140 години. По онова време градът, който е център на Източна Румелия, е средище на българския дух, кипи богат културен и просветен живот. По улиците се разминават едни от най-значимите личности от новата ни летература – Иван Вазов, Захари Стоянов,..

публикувано на 06.09.25 в 13:05
Лъчезар Богданов

ИПИ: Ако не се ограничи ръстът на бюджетните разходи, проблемът просто се отлага

Управляващите имат избор – да започнат да мислят за бюджетна консолидация чрез ограничаване на ръста на разходите още тази есен или да изчакат дефицитът да стане неудържим през 2026 г. Това е заключението на главния икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов, публикувано в традиционния бюлетин на организацията. Анализът му е..

публикувано на 06.09.25 в 13:00
На улица

В деня на Съединението в София беше открит паметник на ген. Владимир Вазов

В деня на Съединението в София бе открит паметник на генерал Владимир Вазов, известен най-вече с героизма си при победата при Дойран и с работата си като кмет на столицата. На тържествената церемония министърът на правосъдието Георги Георгиев призова да се поучим от делата на българския герой и да останем обединени, дори когато имаме различни мнения..

публикувано на 06.09.25 в 12:59