Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Моята орис" на иранската писателка Паринуш Санаии за първи път на български

Паринуш Санаии
Снимка: снимка: Ирина Недева


"Моята орис" на иранската писателка Паринуш Санаии е посветена на жените, не само от Иран, но от всички места където им се налага да се борят за основните си права.

Иранската писателка Паринуш Санаии е специален гост в предаването "Хоризонт до обед", заедно с издателя Манол Пейчев и преводачката от персийски Людмила Янева преди представянето на романа в София и в Пловдив.

Роменът "Моята орис" е историята на иранско момиче, което среща любовта на път за училище.След като я разкриват, я омъжват насила за политически дисидент през последните дни на режима на шаха.Ала скоро овдовява, след като съпругът й е екзекутиран от новия режим. Когато, цели 32 години по-късно, първата й любов се появява отново, тя се сблъсква с възмущението на трите си вече пораснали деца, две от които живеят в чужбина. Трябва ли да постави на първо място собствените си чувства, или трябва да се съобрази с техните?

Един необикновено трогателен и силен разказ за жените в Иран, обхващащ пет десетилетия - от годините преди революцията (1979), през ислямската република, та до наши дни.Той е прозорец към най-новата история на Иран, незамърсен от „западна интерпретация“, което го прави още по-увлекателен и изобличителен.Той е историята на силните жени, за битката им пред лицето на необичайни обстоятелства.История за приятелството и страстта, за религиозното потисничество, но и за любовта към родината.

Въпреки че романът е забраняван два пъти от режима в Иран, досега е претърпял 20 издания и е на върха на най-продаваните книги в Иран за всички времена. Вече е публикуван с голям успех и признание в Италия, където печели наградата „Бокачо“ за най-добра преводна книга.Правата за романа са продадени в 26 държави.

Една от най-продаваните книги в Иран за всички времена е "Моята орис" на иранската писателка Паринуш Сании (Иран). Днес преводът на български на "Моята орис" издадена от Жанет 45 ще бъде представен във Фотосинтезис в София, а на 26-ти юни в Културното студио на БНР в Радио Пловдив.

Романът предлага да погледнем пет десетилетия - от годините преди революцията (1979), през ислямската република, та до наши дни, през очите на една жена.

Писателката Паринуш Сании е рабоитла като социолог и затова тя познава добре характеристиките на иранската жена днес. Ключовият въпрос е до каква степен животът на иранската жена зависи от самата нея, когато близо 75 процента от браковете продължават да бъдат уреждани без да се има предвид избора на жената.

Романът на Сании представя режима в Иран по един свободен начин, въпреки, че романът е забраняван два пъти от режима в Иран. Вероятно причината е в това, което отбелязва и една от рецензиите на романа: "Смел и прям портрет на несправедливостта, така майсторски написан, че нито един потиснически съд не може логически и открито на забрани публикуването му" .

Паринуш Сании казва, че "когато има голяма пропаст между личното и общественото, в този дисбаланс е истинската реакционност на една система, и че щастието когато пропаста е по-малка".

Затова и цената на щастието на жените в Иран е твърде висока.

Чуйте повече от интервюто на Ирина Недева в звуковия файл какво мисли писателката Паринуш Сании за жените, Иран, правата, политиката, и обществото и какъв е отговорът й на въпроса защо хора като иранците, които са толкова образовани и умни, на практика допускат обществото им да се управлява като диктатура.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47