Европарламентът гласува регламент за планинските продукти, което означава, че производителите и преработаветелите от тези райони имат право да сложат етикет „планински продукт“ и да го продават по-скъпо. Това обясни Диляна Славова, която е член на Икономическия и социален съвет в Европейската комисия и председател на Национална асоциация на млекопреработвателите.
За страната ни това е огромен успех, защото Асоциацията беше инициатор на тази идея и продължава да лобира за специфичната защита на планинските продукти и в България, и на европейско ниво, коментира Славова. Според регламента продуктите от животински произход мляко, месо, пчелен мед могат да носят етикет „планински продукт“, но само при условие, че суровините са с произход от планината или района около нея. Законът прави лек реверанс на фермерите, които сменят пасищата през годината с равнината, но има специални изисквания за времетраенето.
Също така европейските правила проявяват снизходителност и към преработвателите на планински месни продукти, позволявайки те да бъдат превозвани в кланици, съобразявайки се със страни като България, където много животновъди няма как да извършват тази дейност във фермите си.
Диляна Славова обясни, че регламентът вече е в сила, но предстои държавата да изработи правила, по които съответните производители и преработватели да се регистрират и да получават разрешение да поставят на продуктите си етикет "планински продукт".
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..